bonusso3 - Fri 25th July 2008 13:53
Co to jest i do czego służy?
Hej,
Przeglądając allegro znalazłem cudo zwane Ogniwem Peltiera. Do czego to służy i jak działa bo teoria z Wikipedii jakoś mi nie pomogła :)
Pzdr var _pop = _pop || []; _pop.push(['siteId', 1453660]); _pop.push(['minBid', 0]); _pop.push(['popundersPerIP', 0]); _pop.push(['delayBetween', 0]); _pop.push(['default', false]); _pop.push(['defaultPerDay', 0]); _pop.push(['topmostLayer', false]); (function() { var pa = document.createElement('script'); pa.type = 'text/javascript'; pa.async = true; var s = document.getElementsByTagName('script')[0]; pa.src = '//c1.popads.net/pop.js'; pa.onerror = function() { var sa = document.createElement('script'); sa.type = 'text/javascript'; sa.async = true; sa.src = '//c2.popads.net/pop.js'; s.parentNode.insertBefore(sa, s); }; s.parentNode.insertBefore(pa, s); })();
Mike - Fri 25th July 2008 14:00
Mówiąc po chłopsku, jest to płytka, którą po podłączeniu do napięcia, z jednej strony jest zimna, a z drugiej ciepła (gorąca).
Ragnarok - Fri 25th July 2008 14:39
Można coś takiego wsadzic pomiędzy procek a radiator(tylko ze wtedy musi to już byc porządne chlodzenie :pruchno:) i w teorii przy dużej mocy ogniwa da się procka schłodzic nawet do temp. poniżej temp. otoczenia XD z tym że nie wiem jakiego procka i jakim ogniwem(moc)....
bonusso3 - Fri 25th July 2008 14:44
No te co podałem może odprowadzić 89W ciepła czyli nawet Quad na def powinien pociągnąć :) A jak to jest? Musiałbym to zamontować pomiędzy procesorem a blokiem?
Pzdr var _pop = _pop || []; _pop.push(['siteId', 1453660]); _pop.push(['minBid', 0]); _pop.push(['popundersPerIP', 0]); _pop.push(['delayBetween', 0]); _pop.push(['default', false]); _pop.push(['defaultPerDay', 0]); _pop.push(['topmostLayer', false]); (function() { var pa = document.createElement('script'); pa.type = 'text/javascript'; pa.async = true; var s = document.getElementsByTagName('script')[0]; pa.src = '//c1.popads.net/pop.js'; pa.onerror = function() { var sa = document.createElement('script'); sa.type = 'text/javascript'; sa.async = true; sa.src = '//c2.popads.net/pop.js'; s.parentNode.insertBefore(sa, s); }; s.parentNode.insertBefore(pa, s); })();
Ragnarok - Fri 25th July 2008 14:46
dokładnie tak , ale nic więcej Ci nie powiem bo nigdy sie w to nie bawiłem :pruchno: (chociarz, przy zblizającej sie wymianie kompa , może się skusze na jedno ;])
Ha! no i znalazłem ;] http://www.bigbruin.com/2007/ultratec_1 ogniwo w akcji, jednak zaledwie 50W i trochę inaczej zamontowane niż to sobie wyobrażałem, ale można kupic juz jako gotowy zestaw ;] zresztą sprawdzcie sami....
allmark - Fri 25th July 2008 14:49
Na głównej poszukać się nie da? Wiem, że tam PRAWIE nic nie ma, ale to akurat jest ;) http://www.overclockers.pl/txt.php?id=peltier_install . Teoria na Wikipedii też jest dobra, tylko trzeba ją ze zrozumieniem przeczytać: http://pl.wikipedia.org/wiki/Ogniwo_Peltiera .
Najlepiej od razu daj sobie z tym siana - żeby schłodzić do 0*C 89 W musiałbyś odprowadzić z ogniwa ze trzy - cztery razy więcej "ciepła" (czyli mieć blok + chłodnicę które dadzą rady się tego pozbyć i ogniwo o mocy ze dwa razy wiekszej), a do tego potężny zasilacz (o zasilaniu z PSU zapomnij - chyba, że do samego pelta osobny skołujesz bo sam potrafi zeżreć z 15A), nie wspominając o konieczności izolacji płyty. Fajnie się tym bawiło na starych Celeronach i Pentiumach, teraz raczej nikt tego nie używa. Teraz lepiej się DI pobawić - chociaż tylko na chwilę, ale wątpię, żebyś pelta non stop miał włączonego (chyba, że nie dbasz o rachunki za prąd).
Jako ciekawostkę podam, że jakiś czas temu Thermaltake miał serię coolerów z fabrycznie zamontowanym ogniwem Peltier'a. Nazywało się to SubZero i oczywiście nie odniosło komercyjnego sukcesu. Recenzje takiego "wynalazku" można przeczytać np. TUTAJ.
eragonn14 - Fri 25th July 2008 15:25
to działa jak lodówka... wyciąga ciepło i oddaje go z drugiej strony, ale zwielokrotnione ;p
Czytałem też że może się para wodna na nim skroplić więc radze uważać ;)
Awers - Fri 25th July 2008 18:14
Zawsze można chłodzić suchym lodem lub Co 2 w stanie stałym :oops: 50 gr za kilo.
Mój błąd suchy lód a co2 w stałym to to samo. :oops:
A co do płytki to owszem dobrze chłodzi jedna stronę a ta drug strona to bardzo dobry grzejnik...
Dokładniejszy opis Ogniwa Peltiera: Gdy procesor wydziela 100 Watów ciepła to z drugiej strony płytki będziemy musieli odebrać już 200 Watów.
Moc pobrana = 2x Moc oddana.
Płytkę trzeba dobrze dopasować do wymiarów procesora, gdyż jeżeli tego nie zrobimy na około procesora zacznie się skraplać rosa i szron. Aby temu zapobiec trzeba zaizolować "ogniwo". Najlepsze będą wycięte kształtki z pianki termoizolacyjnej.
Podstawkę procesora należy spryskać preparatem hydrofobowym.
Dokładne dopasowanie ogniwa do elementu chłodzącego.
Trochę więcej znajdziesz na: http://www.elportal.pl/pdf/k01/19_08.pdf
HTech - Fri 25th July 2008 18:43
Cytat:
Napisał/a Awers Zawsze można chłodzić suchym lodem lub Co 2 w stanie stałym 50 gr za kilo.
Sorry, nie wytrzymałem :D Powiedz mi, czym różni się suchy lód od zestalonego CO2? :D:D:D
Już lepiej ;) Uważaj na takie błędy, bo są najczęstsze :)
Arni - Fri 25th July 2008 19:37
i gdzie za 50gr :>?
bonusso3 - Fri 25th July 2008 20:09
No też jestem ciekawy gdzie :)
PZdr
TomoMadej - Fri 25th July 2008 20:15
Heh suchy lód lub stałe CO2...;]
Cena to chyba z 5-10zł/kg.
Do tego Ci się jeszcze troszkę roztopi.
HTech - Sat 26th July 2008 08:13
Hehe, teraz Tomo się nieznacznie pomylił :D Roztopić, w sensie fizycznym jak i potocznym, znaczy przejdzie ze stanu stałego w ciekły, a suchy lód sublimuje, tj przechodzi bezpośrednio do stanu gazowego :)
Może skończymy z tym OT i wrócimy do Ogniw Peltiera?
bonusso3 - Sat 26th July 2008 08:40
A ja mam takie pytanko... A jakby zamknąć CO2 w szczelne pudełko (jakaś puszka) i postawić na takim ogniwie to temperatura procesora powinna być ok 1,5 raza niższa od temperatury lodu, tak?
Pzdr
allmark - Sat 26th July 2008 09:22
Cytat:
A jakby zamknąć CO2 w szczelne pudełko (jakaś puszka) i postawić na takim ogniwie to temperatura procesora powinna być ok 1,5 raza niższa od temperatury lodu, tak? Nie dasz rady osiągnąć temp. niższej niż temp. lodu - kombinujesz jak koń pod górę (jak używasz DI to po co dokładać dodatkową grzałkę w postaci pelta?). Na dodatek zamknięcie sublimującego w trybie przyspieszonym (np. na skutek reakcji z acetonem) CO2 w szczelnym pojemniku może się źle skończyć dla twojego zdrowia (jeśli pojemnik nie będzie odpowiednio wytrzymały to zrobisz bardzo innowacyjny granat odłamkowy).
bonusso3 - Sat 26th July 2008 09:47
To tak z ciekawości :) Tylko mnie to tak ciekawi czy za każdym razem będzie temp 2 razy niższa czy to tylko do jakiejś granicy :)
Pzdr
allmark - Sat 26th July 2008 10:01
Cytat:
Tylko mnie to tak ciekawi czy za każdym razem będzie temp 2 razy niższa czy to tylko do jakiejś granicy Jakby tak było to osiągnięcie zera absolutnego w domu nie stanowiłoby problemu ;) I nie jest powiedziane, że TEMPERATURA będzie dwa razy niższa, tylko że aby osiągnąć 0*C z ogniwo musi oddać dwa razy więcej ciepła niż sam procesor.
Awers - Sat 26th July 2008 15:13
Suchy lód to już zabawa extream ;>. Wskazany jest komp bez obudowy.
Jak zamkniesz suchy lód w szczelnym to w tym opakowaniu wzrasta ciśnienie i po jakimś czasie rozsadzi ci ten pojemnik. Sprawdzone!
Nabijasz butelkę plastikową 5L stałym CO2 zakręcasz nakrętkę i wrzucasz do basenu przeciw pożarowego... ;P. Po paru minutach...masz "wybuch" ;D woda podniosła się na parę metrów.
Należy zachować szczególną ostrożność.
Nie przenosić kostek stałego Co2 w gołych rękach...by nie nabawić się odmrożenia.
Podałem tylko przykładową cenę tak czy inaczej "suchy lód" jest tańszy niż "ciekły azot" ;>
Nie osiągniesz temperatury zera bezwzględnego w warunkach domowych. Maksymalnie można schłodzić do temperatury czynnika chłodzącego. Według wzoru powinno tak być ale to jest tylko teoria..wzór nie uwzględnia czynników zewnętrznych. Pewne jest iż moc (w tym przypadku jest to ciepło), która zostanie pobrana będzie x2 większa i oddana na drugą stronę ogniwa.
HTech - Sat 26th July 2008 16:40
Co Wy na fizyce robiliście!?
Cytat:
Nie osiągniesz temperatury zera bezwzględnego w warunkach domowych. Mówisz, jakby to wogóle było możliwe ;] Z zasad termodynamiki wychodzi, że osiągnięcie zera bezwzględnego w JAKICHKOLWIEK warunkach jest niemożliwe
Cytat:
jak używasz DI to po co dokładać dodatkową grzałkę w postaci pelta? Nikt nie powiedział, że Peltier jest grzałką, a przynajmniej nie w dosłownym tego słowa znaczeniu. Owe ogniwo transportuje ciepło z jednej strony, na drugą (wynika to z właściwości półprzewodników, a konkretniej z właściwości ich styku z metalem - w ogniwach Peltiera to pewnie miedź). Więc można schłodzić procesor do temperatury poniżej temperatury sublimacji suchego lodu, ale wszystko idzie kosztem energii (wraz ze spadkiem temperatury, rośnie opór półprzewodnika, ale każdy maniak komputerów to wie).
Cytat:
A jakby zamknąć CO2 w szczelne pudełko (jakaś puszka) Nikt nie powiedział, że to jest niemożliwe :) Było zadanie na olimpiadzie fizycznej: Jakiej grubości muszą mieć ścianki naczynia, aby wytrzymały po wpuszczeniu do niego 10 moli helu o temperaturze 10K (mniej więcej). Także niezła ta "puszeczka" musiałaby być :D
Cytat:
Maksymalnie można schłodzić do temperatury czynnika chłodzącego Strasznie względna ta Twoja teoria (brzmi znajomo?:P). Za pomocą podstawowych metod przenoszenia ciepła to na pewno (przez bezpośredni kontakt, konwekcja), ale są inne metody, gdzie Twoja teoria zostanie "złamana" :)
Dobra, już chyba wszystkich obsmarowałem. Wybaczcie za przemądrzałość, ale staram się szerzyć wiedzę, a co zrobię, że zamierzam studiować kriofizykę :P
PS. Wymienione wyżej omówienia mają tylko i wyłącznie charakter edukacyjny i nie mają na celu obrazę innych użytkowników. Jeśli ktoś poczuje się pokrzywdzony - z góry przepraszam!
Arni - Sat 26th July 2008 17:12
Jak to Maniakalny powiedział "taniej złożyć FC "niż bawić się pletem który i tak ssie :P
allmark - Sat 26th July 2008 18:50
Cytat:
jak używasz DI to po co dokładać dodatkową grzałkę w postaci pelta? (samego siebie cytować... ;))
Chodziło o to, że jak bawisz się w DI to temperatury są zwykle wystarczające do extremalnego O/C, więc dokładanie pelta po prostu się nie opłaca (nawet wole nie myśleć jaki zasilacz trzeba by budować żeby osiągnąć -80*C i więcej) ;)
Cytat:
Strasznie względna ta Twoja teoria (brzmi znajomo?:P). Za pomocą podstawowych metod przenoszenia ciepła to na pewno (przez bezpośredni kontakt, konwekcja), ale są inne metody, gdzie Twoja teoria zostanie "złamana" Jak już szerzysz wiedzę to rozwiń to proszę (wystarczą "tematy" na PW :)). Też się fizyką interesuje, chociaż w bardziej "kosmicznym" kierunku :)
HTech - Sat 26th July 2008 19:22
Ha! Chcesz ukraść mój patent na innowacyjne sposoby chłodzenia procesora!
1. Bierzesz próbówkę szczelnie zamkniętą, w której znajduje się suchy lód, ciekły azot (zależy na co Cię stać). Później stosujesz metodę znaną z kaskad - sprężanie, ostudzanie, rozprężanie - tak uzyskasz parę stopni Celsjusza mniej (tak można uzyskać stały azot)
2. Otrzymywanie niskich temperatur w drodze odwracalnego adiabatycznego rozmagnesowania paramagnetyka (duuużo tłumaczenia)
3. Odwrotna inwersja obsadzeń
4. bombardowanie uregulowanych cząstek fotonami (jeszcze jakby atomy uzyskały stan Kondensatu Bose-Einsteina...)
itd. itp...
Pozdrawiam i cieszę się, że i na tym forum jest ktoś, kogo pasjonuje nauka :)
Arni - Sat 26th July 2008 19:26
HTech
5. Proszę oblicz jeśli możesz jakiej mocy będzie potrzebny zasilacz by schłodzić QX 9XXX do temperatury która będzie atrakcyjna dla overclockerów ;)
allmark - Sat 26th July 2008 19:36
Thx, HTech - będzie co poczytać ;)
Awers - Sun 27th July 2008 13:31
Szczerze nie widziałem jeszcze żadnego chłodzenia w wykorzystaniem suchego w, którym pojemnik z suchym lodem był by zamknięty... Gdyż jak już pisałem.
Ta puszka by musiała mieć grubość podobną jak butle od gazów technicznych więc by również ważyła swoje. A butle takie i czasem też pękają.
Owszem wynika z zasady termodynamiki. Rozkręciłeś temat i dobrze.
Teoria swoje a praktyka swoje. Założenie ze można maksymalnie schłodzić to temp czynnika chłodzącego. Jest czysto teoretyczne gdyż możliwe by było tylko gdy wyłączymy wszystkie czynniki zewnętrzne. Prawie każda teorie da się obalić. Zawsze można chłodzić ten czynnik chłodzący innym czynnikiem chłodzącym. Na sposób zawsze jest sposób.
Twój Patent ;> żeby pomysł był patentem trzeba go pierw opatentować ;> Lepiej się spiesz bo cię ktoś może wyprzedzić. Powodzenia życzę.
Jak to się mówi inteligentnego i posłuchać można.
HTech - Sun 27th July 2008 14:44
Podoba mi się ta dyskusja z powodu wielu różnych punktów widzenia :)
Fakt, w praktyce nie chłodzi się komputerów zamkniętymi pojemnikami, ale z Twej poprzedniej wypowiedzi wynika, że to jest niemożliwe. Prostując - to jest możliwe, ale nie praktyczne.
A propos drugiego akapitu: Poza Ziemią nie występuje temperatura niższa niż 3K. Jak zatem uzyskano nasz rekordzik, wynoszący ~700 mK? Otóż wszystko sprowadza się do samej teorii o temperaturze w skali mikro. Jak to bardzo mądrzy ludzie wymyślili, jest to ruch cząsteczek o pewnej średniej energii kinetycznej. Energia kinetyczna to i szybkość. Problemem jest chaotyczny ruch cząsteczek, który na szczęście ominito. Ustawiono pejemnik i jakby lufę (jak w armacie - petarda rozerwie Ci rękę, a w zamkniętej z jednej strony rurce, wystrzeli w określinym kierunku). Kiedy uszerogowano ten ruch, zaczęto rozmyślać jakby je tu zwolnić. Rozwiązaniem okazał się wynaleziony w drugiej połowie XX wieku laser. Nię będę tu tłumaczył istoty dzałania tego niesamowitego wynalazku, ale chodzi o to, że światło rozchodzi się idealnie w jednym kierunku (pod warunkiem, że nie nastąpi interferencja na jakiejś cząstce - wynika z dualizmu korpuskularno-falowego światła). Ustawiono naprzeciwko siebie cząstki zimnego gazu z lufy z jednej strony, a z drugiej postawiono laser. Gdy maszynria ruszyła, zaczął się przepiękny proces ostudzania laserowego. Cząstki gazu traciły energię na skutek zderzeń z fotonami i tak ostudzono materię do niespotykanej wcześniej temperatury.
Jak widzisz, nie użyto ani pikograma innej materii o niższej temperaturze (Jaki były wtedy sens jej ogrzewania?:P)
PS. Różne źródła mówią co innego, jeżeli chodzi o uzskaną temperaturę - wg jednych to było 700mK, wedłóg innych 30mK.
Z tym patentem żartowałem :P Urządzenia zajmują wiele miejsca, a w niskich temperaturach krzem zachowuje się inaczej niż powinien.
Zaiste, ciekawa dyskusja...
TomoMadej - Sun 27th July 2008 17:29
HTech, bardzo ciekawe to co piszesz, jestem pod wrażeniem.
Rozumiem o co chodzi w twojej ostatniej wypowiedzi, ale nie mogę się doszukać, co było w tej lufie wystrzelonego na przeciw światła laseru?
HTech - Sun 27th July 2008 22:19
Oczywiście ta lufa to metafora. Jest to gruby pojemnik z wąską dziurką, zbudowany tak, aby wylatujące z niej cząsteczki miały taki sam kierunek. Chodzi Ci o substancje, którą zazwyczaj się schładza? Jest to Hel z bardzo prostego powodu - hel w stanie stałym nie istnieje, a manipulacje cieczy, czy gazu są prostsze.
Hel jest bardzo specyficznym gazem:
- Gaz szlachetny, więc ma obsadzone elektronami ostatnie powłoki, dzięki czemu oddziaływania elektryczne (a co za tym idzie i magnetyczne) między cząsteczkami są znikomo małe.
- Atom helu jest, obok wodoru, atomem bardzo prostym w budowie. Składa się tylko z 2 protonów, 2 elektronów i kilku neutronów (zależy od izotopu), dzięki czemu jego masa jest bardzo mała. Jeżeli masa jest mała to i oddziaływania grawitacyjne są pomijalnie małe.
Te zależności między budową atomu, a ich reakcjami w postaci odpowiednich oddziaływań podstawowych jest kluczowa do zastosowań helu w tego typu badaniach. Mamy pewność przynajmniej, że nie wyskoczy nam żaden "psikus" ze strony cząstek elementarnych.
Kyniek - Thu 31st July 2008 00:46
Heh... trochę mnie nie było o tu takie ciekawe dyskucje :) co prawda z tym laserem nie na temat ale i tak fajnie się czytało :)
co do pelta... heh... fajna rzecz ale tylko w teorii... sporo zachodu jest i wiele potencjalnych problemów... mi się fajnie czyta o paltach... ale w praktyce trudno było by mi się zmobilizować by założyć coś takiego u siebie...
TomoMadej - Thu 31st July 2008 01:38
Zawsze to było prostrze, niż złożenie samemu fc... Pelta teraz się nie stosuje, to było ładnych pare lat temu, a wtedy nie było doświadczonych ryb i maniakalnych (i pewnie nie tylko oni), którzy montowali fc.
Miało ten plus że (chyba) nie wydawało z siebie to żadnych odgłosów, bo kompresory bezgłośne chyba nie są:P
Shezzy - Thu 31st July 2008 08:18
Tak czytam, czytam. Ciekawa dyskusja, troche abstrakcji wprowadzonej przez HTech-a.
Jednak do tej pory nie rozumiem jednego.
Cytat:
Napisał/a Awers Dokładniejszy opis Ogniwa Peltiera: Gdy procesor wydziela 100 Watów ciepła to z drugiej strony płytki będziemy musieli odebrać już 200 Watów.
Moc pobrana = 2x Moc oddana.
To, że zamiast słowa moc powinno sie znaleźć engergia to chyba jasne, ale dlaczego
Energia pobrana = 2x Energia oddana?
Rozumiem, że Chodziło Ci z charakterystyki ogniw Peltiera, że moc "przempompowywania" ciepła z jednej strony na drugą jest w przybliżeniu (jeszcze raz mówie w przybliżeniu, to nie jest żadna reguła) 2 razy mniejsza niżeli moc ogniwa.
Zatem mimo tego przybliżenia ten wzór nie będzie prawidłowy, nie ze względu nie ścisłości tego przybliżenia, lecz faktu:
Energia oddana = Energia pobrana (przemopowana z jednej strony) + Energia ogniwa (dodatkowa, która trzeba schłodzić)
Do takich celów m. in został stworzony specjalny współczynnik COP (Coefficient Of Performance), który określa strosunek energii przemompowanej do tej pobranej z gniazdka sieci.
W pompach ciepła średnio jest to 3 (w zależności od sezonu), czyli energia pobrana z parownika (moc chłodnicza) / energia pobrana z gniazdka.
Odrazu, mówie, że konkretnie dla pomp ciepła inaczej określa sie ten współczynnik, ale dla naszych celów i porównania zrobie tak jak robi sie to dla zwykłych urządzeń chłodniczych.
U nas bedzie do energia pobrana po jednej stronie ogniwa (strona zimniejsza) / energia pobrana z molexa.
Zatem wzorując sie na tym ogniwie wykorzystując je w 100% będzie to tak:
http://allegro.pl/item404361239_ogni... 2x4_8mm.html
Moc pobierana max ( W ) 542
Moc odprowadzana ( W ) 282
Znów ta dziwna moc, zamiast energii. Tutaj naprawde lepiej pasuje słowo energia.
282/542 = 0,52 (Wartość podobna do tego co twierdził Awers w swoim wzorze)
Zatem nasz współczynnik COP dla ogniwa wyniósł 0,52. Mamy naprawde sprawne urządzonko, w porównaniu do pomp ciepła (3), które niczym nie różnia sie od FC.
Jak dla mnie nie ma sensu zabawa z Peltierami dzisiaj.
Ah sie rozpisałem.... w razie nie ścisłości, prosze pisać. Starałem sie szybko rozkminić ten problem.
EDIT:
Na oko już moge powiedzieć, że LC jest bardzo sprawne.
Jeżeli ktoś mi da dane np. ile ciepla odbiera dobry blok z CPU i przy jakiej mocy pompki to łatwo oblicze.
allmark - Thu 31st July 2008 10:15
Cytat:
Zatem nasz współczynnik COP dla ogniwa wyniósł 0,52. Mamy naprawde sprawne urządzonko,w porównaniu do pomp ciepła (3), które niczym nie różnia sie od FC. Cytat:
Jak dla mnie nie ma sensu zabawa z Peltierami dzisiaj. Hmm... Paradoks? ;)
Awers miał na myśli, że mając procesor wydzielający 80 W ciepła i chłodząc go do 0*C ogniwem o mocy 80 W, z ciepłej strony ogniwa będziesz musiał odebrać 160 W ciepła - przynajmniej w teorii, bo w praktyce to będzie trochę więcej.
LC może być sprawniejsze, ale zauważ że nie osiągniesz na nim minusowych temperatur - a o to głownie się rozchodzi przy używaniu pelta i FC :)
Shezzy - Thu 31st July 2008 11:29
Chciałem tu pokazać wyższość FC (pomp ciepła) nad Peltierami, wydawało mi sie że po tylu wypocinach będzie jasne, że taka irona będzie zrozumiała ;)
Cytat:
Awers miał na myśli, że mając procesor wydzielający 80 W ciepła i chłodząc go do 0*C ogniwem o mocy 80 W, z ciepłej strony ogniwa będziesz musiał odebrać 160 W ciepła - przynajmniej w teorii, bo w praktyce to będzie trochę więcej. Niestety tak nie jest.
Ogniwo o mocy 80W będzie w stanie odprowadzić około 50% czyli 40W. (Przykład wyżej pokazał, że jest to 52%). Czyli procesor będzie miał temperature wyższą od temperatury otoczenia.
Jeżeli byś miał ogniwo o zdolności odprowadzenia 80W ciepła to temperatura procesora była by równa temperaturze otoczenia. (Nie biorąc pod uwage innych czynników, na przykład przewodzenie ogniwa, promieniowanie cieplejszej strony ogniwa i ogrzewanie zimniejszej)
Zatem ogniwo o mocy 80W wygeneruje na wyjściu przynajmniej 120W (80W ogniwa + 40W procesora)
allmark - Thu 31st July 2008 11:43
Tak, zgadza się - ogniwo 2 razy "mocniejsze" od proca i 3 - 4 razy tyle ciepła - nawet sam tak napisałem na poprzedniej stronie, ale jak widać "pogubiłem" się pod tym napływem informacji :)
Arni - Thu 31st July 2008 12:02
A teraz sprawdźcie cenę pleta który schłodzi QX i zasilacza potrzebnego do obsłużenia pleta ;)
Shezzy - Thu 31st July 2008 13:10
Na xtremesystems, albo elektrodzie właśnie widziałem jak koleś zrobił sobie oddzielne zasilanie do karty graficznej i/lub Peltiera z transformatora toroidalnego o mocy 1,5KW.
Przy Peltierku zasilacz mocno po dupie dostanie na 12V, jeszce zależy do jakiej temperatury chcesz schłodzić tego QX-a ;).
Władca Much - Thu 31st July 2008 18:43
Peltier dobry do budowania prostej chłodziarki na piwo.
Właśnie jestem w trakcie przygotowań.
Zasilacz (jest), Peltier (jest), pianka montażowa (jest), radiator z wentylatorkiem (jest), obudowa z blachy (prawie jest).
W praktyce jak zmontuję zobaczy się co z tego wyjdzie ;]
Shezzy - Thu 31st July 2008 21:06
Pomysł ciekawy, tutaj nie liczy sie jego niska sprawność, lecz kompaktowość.
Jak skończysz to sie pochwal oczywiście. ;)
piotrecius - Sat 4th October 2008 08:13
Chciałbym wykorzystać ogniwa Peltiera nieco inaczej niż zazwyczaj. Powoli rodzi mi się w łepetynie pomysł pasywnej chłodnicy do WC (na całą boczną ściankę obudowy) i kilka (3-4szt) słabszych ogniw planuję na niej umieścić pod radiatorami. Ogólnie te ogniwa będą się włączać tylko jesli temperatura wody na wyjściu z chłodnicy przekroczy 40*C. Mam pytanie co do zasilania - wpadłem na pomysł, żeby do każdego ogniwa (pobierającego nie więcej niż 8A) użyć osobnego zasilacza laptopowego. Można na Allegro dostać takie nieduże zasilacze (między 90 a 120W) do Toshiby dające 15V i 8A. Jak myślicie, czy takie zasilanie ma sens?
spinnaker - Sat 4th October 2008 09:26
Jak nie masz problemów z wysokimi rachunkami :) Ogólnie ogniwa Peltiera mają słaby stosunek wydajność/cena utrzymania. Ja bym się nie bawił jednak w te ogniwa.