ďťż
prawo ohma



Arlic - Sun 29th March 2009 21:11
prawo ohma
  zatem, przeczytalem na wikipedi i duzo z tego co tam napisali niezrozumialem....
z ksiazek mam fizyke do 2 klasy, ale tam niema

zrozumialem z wikipedi tylko to ze: "napiecie jest wprost proporcionalne do pradu plynacego przez przewodnik" i ze jak podziele u/r to bede wiedzial ile stracilem natezenia pradu przez ten przewodnik omowy, i mysle ze jak podziele u/i to wyjdzie mi rezystancja i jak np:
dam napiecie 12v i 1A i podlacze do tego opornik 100om to prad wyjsciowy bedzie 0,107A

tylko jak moge obnizyc takim 'rezystorem' napiecie ???
jezeli sie 10x zmniejszy natezenie to i tez 10x zmniejszy sie napiecie wyjsciowe z tego rezystora czy jak ??? var _pop = _pop || []; _pop.push(['siteId', 1453660]); _pop.push(['minBid', 0]); _pop.push(['popundersPerIP', 0]); _pop.push(['delayBetween', 0]); _pop.push(['default', false]); _pop.push(['defaultPerDay', 0]); _pop.push(['topmostLayer', false]); (function() { var pa = document.createElement('script'); pa.type = 'text/javascript'; pa.async = true; var s = document.getElementsByTagName('script')[0]; pa.src = '//c1.popads.net/pop.js'; pa.onerror = function() { var sa = document.createElement('script'); sa.type = 'text/javascript'; sa.async = true; sa.src = '//c2.popads.net/pop.js'; s.parentNode.insertBefore(sa, s); }; s.parentNode.insertBefore(pa, s); })();



Paniki - Sun 29th March 2009 21:18
Czytałeś? :D
Cytat:
Przebrnąłeś przez całą teoretyczną część? Gratulacje! W nagrodę pokaże jak wykorzystać zgromadzoną wiedzę wykonując najprostszą na świecie modyfikację: podłączenie diody do zasilacza komputerowego.
Zanim zabierzemy się do lutowania, czeka nas jeszcze trochę liczenia... Jak pisałem wcześniej diody najczęściej produkowane są na napięcie 3.3 V. W zasilaczu komputerowym napięcie takie występuje, jednak dostęp do niego jest dosyć problematyczny, dlatego polecam wykorzystanie napięcia 5 V lub 12 V z molexa. Aby dioda nie uległa zniszczeniu po podłączeniu do wyższego napięcia, musimy jego wartość obniżyć za pomocą rezystora o odpowiedniej wartości rezystancji. Skąd jednak wiemy jaki rezystor dobrać?
Wszystko sprowadza się do wykorzystania prostego wzoru:


gdzie: R – wartość potrzebnego rezystora; Uz – napięcie zasilania (to którym będziemy zasilać diodę); Ud – napięcie zasilania diody (najczęściej 3 V); Id – prąd znamionowy diody (najczęściej 20 mA).

Przykład: chcemy podłączyć diodę o napięciu znamionowym 3 V i prądzie znamionowym 20mA (0.02A) pod napięcie 12V z molexa. Podstawiamy dane do wzoru i uzyskujemy:

R = (12V – 3V) / 0.02A = 450 Ohm

Całkiem możliwe, że nie otrzymamy w sklepie rezystora o wartości dokładnie takiej jak z obliczeń (produkowane są one według tzw. szeregów), wybieramy wtedy rezystor o wartości trochę wyższej (np. 475 Ohm zamiast 450 Ohm otrzymanych w przykładzie).




KeyJey - Mon 30th March 2009 08:21
Wartosciami "stalymi" w prawie Ohma są napiecie i opornosc a prad jest wynikowy.

Napiecie jest przylozone i wychodzi "ze zrodla" - np baterii, zasilacza itd.
Ma stala wartosc - zawsze ta sama. Rezystor, dioda, i inne elementy el
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • thierry.pev.pl
  •