spinnaker - Tue 19th August 2008 08:20
22 nanometry - kolejny krok w miniaturyzacji
Pierwszą działającą pamięć SRAM wykonaną w technologii 22 nanometrów stworzyła firma IBM. Wydajne i energooszczędne procesory z wykorzystaniem opracowanych rozwiązań powinny się pojawić w ciągu trzech lat.
Przełomową pamięć SRAM firma IBM opracowała wraz ze swoimi partnerami tzn. firmami AMD, Freescale, STMicroelectronics, Toshiba oraz uczelnią College of Nanoscale Science and Engineering (CNSE).
Aby nowy układ powstał, konieczne było nie tylko zmniejszenie najmniejszych elementów pamięci SRAM, ale również zoptymalizowanie jej projektu i opracowanie kilku nowych procesów produkcyjnych. Powstał układ, w którym każda komórka pamięci SRAM ma sześć tranzystorów rozmieszczonych na obszarze 0,1 µm².
Więcej ...
Źródło: DI.com.pl var _pop = _pop || []; _pop.push(['siteId', 1453660]); _pop.push(['minBid', 0]); _pop.push(['popundersPerIP', 0]); _pop.push(['delayBetween', 0]); _pop.push(['default', false]); _pop.push(['defaultPerDay', 0]); _pop.push(['topmostLayer', false]); (function() { var pa = document.createElement('script'); pa.type = 'text/javascript'; pa.async = true; var s = document.getElementsByTagName('script')[0]; pa.src = '//c1.popads.net/pop.js'; pa.onerror = function() { var sa = document.createElement('script'); sa.type = 'text/javascript'; sa.async = true; sa.src = '//c2.popads.net/pop.js'; s.parentNode.insertBefore(sa, s); }; s.parentNode.insertBefore(pa, s); })();
Dark_Reaver - Tue 19th August 2008 09:14
Ciekawe czy dożyje czasów kiedy skończą z krzemem... a tak wogóle jaka jest fizyczna granica zmniejszania? 11nm?
HTech - Tue 19th August 2008 11:31
Oczywiście, że jest :P Jest to średnica atomu krzemu (około 0,5nm), chodź nie zdziwiłbym się, jakby już na wyższej granicy krzem stracił swoje właściwości makrokosmosu i rozpoczęły się zjawiska kwantowe (mikrokosmosu).
barythepooh - Tue 19th August 2008 12:15
Jest znacznie większa, i ziwązane jest to, o ile pamiętam, z przepływem ciepła w półprzewodnikach, czy ogólnie z jego odprowadzaniem (czytałem kiedyś jakis strasznie mądry ;) artykuł na ten temat - co drugie słowo było o promieniowaniu ciała doskonale czarnego, różnych stałych fizycznych itd.). Ale jak kogoś to interesuje to przecież jest wujek google :) var _pop = _pop || []; _pop.push(['siteId', 1453660]); _pop.push(['minBid', 0]); _pop.push(['popundersPerIP', 0]); _pop.push(['delayBetween', 0]); _pop.push(['default', false]); _pop.push(['defaultPerDay', 0]); _pop.push(['topmostLayer', false]); (function() { var pa = document.createElement('script'); pa.type = 'text/javascript'; pa.async = true; var s = document.getElementsByTagName('script')[0]; pa.src = '//c1.popads.net/pop.js'; pa.onerror = function() { var sa = document.createElement('script'); sa.type = 'text/javascript'; sa.async = true; sa.src = '//c2.popads.net/pop.js'; s.parentNode.insertBefore(sa, s); }; s.parentNode.insertBefore(pa, s); })();
Thorny - Tue 19th August 2008 12:29
Ciagla miniaturyzacja to takze lepsze kieszonkowe gadżety ;]
KeyJey - Tue 19th August 2008 12:37
I wielki problem z odprowadzeniem ciepla.
Mysle ze z krzemu tak latwo nie zrezygnuja. Beda zmieniali architekture, ktora przeciez wywodzi sie z procesorow XT co jest bzdurne.
Juz ktos mysli o trojstanowych ukladach. To jest przyszlosc :)
Dark_Reaver - Tue 19th August 2008 12:51
Przydał by się ktoś nowy na rynku procesorów... najlepiej z jakąś kompletnie dziwną architekturą i materiałami użytymi do budowy i jeszcze żeby pozamiatał konkurencje :)
np. SUN i IBM mogli by się włączyć do walki w destopach i laptopach.
HTech - Tue 19th August 2008 13:25
Z tego co pamiętam, to do 8nm można zejść i takie są plany na przyszłość (łatwo policzyć kiedy to będzie, zakładając, że prawo Moora nie zostanie złamane).
Procesory biologiczne, kwantowe (spinotroniczne), tranzystory molekularne... Jest wiele możliwości wyjścia z "krzemowej, ślepej uliczki", ale to jest jak z ropą - są giganty, które muszą jeszcze na tym zarobić.
eragonn14 - Tue 19th August 2008 15:57
czyli bedziemy mieli proces technologiczny 8nm w okolo 3 lata :D (zakladajac ze juz dzis mamy 22nm)
spinnaker - Tue 19th August 2008 16:11
IBM i tak już dużo robi. Najwięcej patentów co rok ma w tej branży. Tylko woli sprzedać technologie niż swoje robić, no i chyba nie najgorzej na tym wychodzi.
BoLeK - Tue 19th August 2008 21:39
A potem zostaje arsenek galu, ktorego wg. terii mozna uzyc tworzac jeszcze mniejsze uklady i co chyba wazniejsze moze pracowac z duzo wieksza czestotliwoscia niz krzem.
HTech - Tue 19th August 2008 22:34
Arsenek Galu powiadasz. Maksymalną "gęstość" upakowania atomów w krysztale kształtuje tzw. promień van der Waalsa, czyli promień między geometrycznym środkiem atomu, a ostatnią powłoką. Wydaje mi się, że arsenek galu, jako cząsteczka ma większą średnicę, stąd rozmiar komórki będzie większy. No, chyba że na tym związku będzie się produkować układy w innej technologii...
Kean - Wed 20th August 2008 09:48
Przeciez polprzewodnikow nie robi sie z samego krzemu.
One sa domieszkowane roznymi innymi pierwiastkami, zeby mialy lepsze wlasciwosci polprzeowdnikowe ze tak powiem.
Choc sam GaAs tez jest wykozystywany do produkcji.
barythepooh - Wed 20th August 2008 10:40
Wykorzystanie spinu:
http://www.nauka.gildia.pl/newsy/arc...miniaturyzacji