squarem - Thu 25th June 2009 16:41
c++ or c#
Witam
Mam będę po wakacjach zaczynal się uczyć programować pewnie C#, co byście polecali, jaki język, jaki podręcznik.
Narazie JS, PHP.
Pozdr. var _pop = _pop || []; _pop.push(['siteId', 1453660]); _pop.push(['minBid', 0]); _pop.push(['popundersPerIP', 0]); _pop.push(['delayBetween', 0]); _pop.push(['default', false]); _pop.push(['defaultPerDay', 0]); _pop.push(['topmostLayer', false]); (function() { var pa = document.createElement('script'); pa.type = 'text/javascript'; pa.async = true; var s = document.getElementsByTagName('script')[0]; pa.src = '//c1.popads.net/pop.js'; pa.onerror = function() { var sa = document.createElement('script'); sa.type = 'text/javascript'; sa.async = true; sa.src = '//c2.popads.net/pop.js'; s.parentNode.insertBefore(sa, s); }; s.parentNode.insertBefore(pa, s); })();
Allen - Sat 27th June 2009 23:49
Chcesz się uczyć dla samego siebie, bo chcesz bliżej poznać się z programowaniem, celujesz w kierunek "Informatyka", w jakiś konkretny dział związany z wytwarzaniem oprogramowania (aplikacje desktop/web/mobile, programowanie układów scalonych), inne?
Zakładam, że chcesz liznąć tematu, zobaczyć czy Cię to kręci.
W zasadzie, obecnie i w najbliższej przyszłości latać się będzie w językach obiektowych. Warto zatem poczytać o programowaniu obiektowym na przykładzie jednego z bardziej popularnych języków programowania (C++, Java, C#). Warto zainteresować się również Ruby - bardzo dobrze rokującym języku programowania.
Załapiesz o co chodzi, to później przejście z jednego języka na drugi będzie mniej uciążliwe. Każdy język ma swoją charakterystykę i własności, które zakładają, że coś możesz zrobić bezpośrednio lub obejść temat, np. wzorcem projektowym, aby dokonać tego.
O ile w C/C++ wskaźniki są "rzepem na poopie", o tyle w Javie ten problem już - ogółem - nie występuje, jednakże wiele osób narzeka na rozbudowane nazwy metod i ogólnie nazewnictwo (według mnie ma to duże zalety czytelnicze kodu).
Jeżeli chcesz iść w głęboką wodę, wybierałbym C# a Java. Jednakże książka "Symfonia C++" p. Jerzego Grębosza należy tutaj do kanonu lektur. Napisana typowo amerykańską wersją, tj. prosto, jak budowa cepa. Idealna na porządne wprowadzenie w temat programowania obiektowego. Np. pozycje z biblioteczki p. Bruce'a Eckel'a są dla osób, które miały już do czynienia z programowaniem, gdzie o podstawach się wspomina, nie omawia ich w sposób szczegółowy.
Coś prostego do Javy: książka w 2 tomach (Podstawy + Zagadnienia bardziej zaawansowane) - "Java 2. Podstawy" oraz "Java 2. Techniki zaawansowane.", oba Wyd. Core.
Generalnie biblioteka Wyd. Core jest bardzo przystępna dla początkujących w programowaniu, także dla C# oraz .NET.
squarem - Sun 12th July 2009 23:04
Hej
Sorry że pisze po tek długim czasie, ale mnie nie było a wyleciał mi z głowy ten temat ;-P
Tak sobie to przemyślałem czy oby nie porywam się za szybko na ten c++, dla tego też myślałem o c#, jest fajna książka Marcina Lisa, ale też mi to ktoś mówił, że to samo co JAVA więc pewnie wybierore na ten rok JAVE, narazie na wakacje jeszcze męcze php.
Cytat:
Chcesz się uczyć dla samego siebie, bo chcesz bliżej poznać się z programowaniem, celujesz w kierunek "Informatyka", w jakiś konkretny dział związany z wytwarzaniem oprogramowania (aplikacje desktop/web/mobile, programowanie układów scalonych), inne? Tak uczę się dla samego siebie, ale nie celuję w informatykę lecz Elektronikę ;D.
Moje podejście jest takie, że nic na przymus, i ogólnie lubie jak podręcznik jest dobry dla moich potrzeb tutaj akurat podstawy, i nawet wole kupić książke gdzie na prawde będą podstawy gdyż chce mieć "dobry start"i potem inwestować dalej.
Dzięki Allen za treściwą wypowiedz, pozcytam sobie o tej książce, i jeszcze pomyśle troszke, oczywiście +.
Pozdr
Władca Much - Sun 12th July 2009 23:47
Dobrą podstawą jest matematyka i fizyka. :wink:
Znam osobiście świetnego programistę (JAVA głównie), którego bolączką jest nauka - już 4 raz zaczynać będzie od września szkołę średnią. Bardzo narzeka, gdyż niektórych spraw się nie da się ominąć a nieznajomość matmy boli - zamiast pisać kod kilka h on męczy się kilka dni i stosuje metodę prób i błędów.
Kilka lat temu gryzłem się z programowaniem i w końcu niewiele z tego wyszło - żadna książka nie była napisana językiem dla idiotów, a sam nie lubię dochodzić jeśli chodzi o naukę.
Dopiero na studiach, na odpowiednim przedmiocie, po przemęczeniu pewnej ilości funkcji i po napisaniu kilkunastu prostych programów czuję się na siłach, by cokolwiek zrobić dalej w tym kierunku (inna sprawa - że brak chęci).
Powodzenia!
Btw.
Sprawdź sam książki - skocz do Empiku w Galerii Centrum i przeczytaj po 2-3 rozdziały z każdej i sam zobaczysz gdzie wiedza jest przekazana w najbardziej odpowiadający Ci sposób :-) var _pop = _pop || []; _pop.push(['siteId', 1453660]); _pop.push(['minBid', 0]); _pop.push(['popundersPerIP', 0]); _pop.push(['delayBetween', 0]); _pop.push(['default', false]); _pop.push(['defaultPerDay', 0]); _pop.push(['topmostLayer', false]); (function() { var pa = document.createElement('script'); pa.type = 'text/javascript'; pa.async = true; var s = document.getElementsByTagName('script')[0]; pa.src = '//c1.popads.net/pop.js'; pa.onerror = function() { var sa = document.createElement('script'); sa.type = 'text/javascript'; sa.async = true; sa.src = '//c2.popads.net/pop.js'; s.parentNode.insertBefore(sa, s); }; s.parentNode.insertBefore(pa, s); })();
squarem - Mon 13th July 2009 10:24
Nom fakt ja teraz tak czytam sobie chwilami "Sztuke elektroniki" i przydało bo mi się wiedzieć co to są rachuki różniczkowe. Tu masz racje podręczniki do programowania to zwykle książki akademickie ;-p. Jak coś wyjdzie s tym php to jeszcze napisze jakie sobie upatrzyłem pozycje.
PS Spoko jest też księgarnia techniczna na Krakowskim
Pozdr
Władca Much - Mon 13th July 2009 21:05
Ta techniczna księgarnia jest bardzo dobra, polecam :-)
...Tylko jak coś, to w empiku masz miejsca siedzące (piękną, czerwoną kanapę), gdzie możesz w spokoju (no powiedzmy) przewertować książkę :wink: