barythepooh - Fri 6th June 2008 08:00
Coraz wyższe taktowanie pamięci
Zauważyłem już dość dawno dość ciekawe dla mnie zjawisko, jednak wolałem się upewnić że to nie przypadek..
Polega ono na tym, że przy podkręcaniu grafy w pewnym momencie znajduję max taktowanie dla pamięci, powyżej kórego zaczyna np. sypać artami. OK, zostawiam te ustawienia, testuję, chodzi stabilnie, wiec już dalej nie grzebię. Po jakimś czasie, np. kilku tygodniach, próbuję zwiększyć jeszcze o kilka MHz. I co się okazuje? Karta spokojne "przyjmuje" 5, 10 czy nawet 15 MHz.
Na przykładzie mojej grafy - domyślne taktowanie to 560/700. Max taktowanie rdzenia już jakiś czas temu określiłem sobie jako 640 MHz. Co do pamięci to najpierw było 800, potem 810, potem 815. Wczoraj, właściwie trochę "z nudów" ustawilem taktowanie pamięci na 840MHz. I przeszła bez problemu i zadyszki wszystkie benche. Nie miałem czasu testować nowych ustawień w grach, ale oczywiście testy będą.
Rzecz jasna, w międzyczasie nie były zmieniane stery, chłodzenie itp., warunki są wręcz gorsze (upały).
Wygląda to tak, jakby dany podzespół "przyzwyczajał" się do pracy z wyższą częstotliwością i pozwalał następnym razem na więcej. Czy to brzmi w ogóle sensownie? var _pop = _pop || []; _pop.push(['siteId', 1453660]); _pop.push(['minBid', 0]); _pop.push(['popundersPerIP', 0]); _pop.push(['delayBetween', 0]); _pop.push(['default', false]); _pop.push(['defaultPerDay', 0]); _pop.push(['topmostLayer', false]); (function() { var pa = document.createElement('script'); pa.type = 'text/javascript'; pa.async = true; var s = document.getElementsByTagName('script')[0]; pa.src = '//c1.popads.net/pop.js'; pa.onerror = function() { var sa = document.createElement('script'); sa.type = 'text/javascript'; sa.async = true; sa.src = '//c2.popads.net/pop.js'; s.parentNode.insertBefore(sa, s); }; s.parentNode.insertBefore(pa, s); })();
Kean - Fri 6th June 2008 08:34
Może nie to ze przywzwyczajal, bo pamieci nie maja duszy i rozumu :P
Chodzi o wygrzewanie sie ich. Jest taka stara old schoolowa metoda ktora pamietaja nieliczni z tego forum pewnie, ktora polegala na wygrzewaniu pamieci pod lampa.
Kladsziesz modul ramu na biurku i oswietlasz zarowka ok 40W czy cos kolo tego z odleglosci 15cm. Na stare kostki to doskonale dzialalo i byly efekty.
W twoim przypadku to grzanie sie elementow tak na to dziala - kostki sie grzeja od pracy.
Jednak to ma kiedys kres ;)
barythepooh - Fri 6th June 2008 08:50
Właśnie podejrzewałem ten mechanizm. A raczej podejrzewałbym, gdyby nie to, że pamięci nijak nie chcą się nagrzać do 50C (mam przyklejony na nie czujnik temperatury), a to chyba trochę za niska temperatura do wygrzewania. W ogóle cała karta grzeje się bardzo opornie - żeby nagrzać ją do 60C trzeba naprawdę bardzo się postarać - taki jakiś dziwny egzemplarz ;)
Kean - wiem że twoje hobby to kręcenie raczej proców, ale czy spotkaleś się z takim zjawiskiem? (A moze ktoś jeszcze?) Czyli radzisz zatem, żeby jednak poprzestać na tym co jest teraz?
Jak czytałem o tym wygrzewaniu pamięci pod lampą to prawie do końca nie mogłem uwierzyć, że to na serio - że doświadczeni ocerzy nie robią sobie jaj z greenhornów. Fajnie wyglądały moduły po wygrzewaniu - sfajczona farba, spalone naklejki itd. Kiedyś to były sposoby, nie to co teraz :)
Kean - Fri 6th June 2008 09:04
Czy przy procach sie spotkalem?
Jest cos takiego ze proce potebuja mniejszych napiec (zwlaszcza 45nm) do takiego samego zegara. Jednak czesto pozniej konczy to sie tak zwana degradacja, czyli smieszne zegary przy bardzo wysokich napieciach. To jest raczej loteria ;) var _pop = _pop || []; _pop.push(['siteId', 1453660]); _pop.push(['minBid', 0]); _pop.push(['popundersPerIP', 0]); _pop.push(['delayBetween', 0]); _pop.push(['default', false]); _pop.push(['defaultPerDay', 0]); _pop.push(['topmostLayer', false]); (function() { var pa = document.createElement('script'); pa.type = 'text/javascript'; pa.async = true; var s = document.getElementsByTagName('script')[0]; pa.src = '//c1.popads.net/pop.js'; pa.onerror = function() { var sa = document.createElement('script'); sa.type = 'text/javascript'; sa.async = true; sa.src = '//c2.popads.net/pop.js'; s.parentNode.insertBefore(sa, s); }; s.parentNode.insertBefore(pa, s); })();
barythepooh - Fri 6th June 2008 09:26
Rozumiem. Myślałem że to może coś w rodzaju odpowiednika "fsb walla" czy "dziur" w fsb dla pro