Władca Much - Sun 21st December 2008 21:03
Dyski SSD: 14-21.12 2008
Cytat:
Fusion-io ioDrive - demon prędkości wśród dysków
Ostatnio w internecie pojawił się interesujący test nowego dysku SSD, z interfejsem PCI Express x4. Nowy produkt firmy Fusion-io, ioDrive, okazuje się osiągać nawet niemal 0,5 GB/s w trakcie odczytu danych, i 350 MB/s w trakcie zapisu. Dla porównania dyski SSD Intel X25-M osiągają zaledwie 185/73 MB/s. Przetestowany dysk ma pojemność 80 GB, i wyprodukowany został z wykorzystaniem układów pamięci Flash typu SLC (Single-Level Cell).
Firma Fusion-io ma w swojej ofercie także dyski o pojemności 160 i 320 GB. Niestety bardzo wysoka wydajność bardzo słono kosztuje. Za dysk 80 GB trzeba zapłacić 2995 dolarów, a za model o pojemności 320 GB aż 14.400 dolarów. Już niebawem producent chce wprowadzić na rynek ioDrive o pojemności 640 GB. Test tego demona można znaleźć tutaj.
Cytat:
512 gigabajtowy SSD od Toshiby
Toshiba przedstawiła nową serię dysków SSD 2,5", które są dostępne w maksymalnej pojemności 512 GB. Nowość wykorzystuje kości Multi-Level Cell NAND flash i oferuje maksymalną prędkość odczytu 240 MB/s i zapisu do 200 MB/s. Oprócz tego do wyboru są modele o pojemnościach: 64GB, 128GB oraz 256GB. Co więcej, dyski te oferują także sprzętowe szyfrowanie danych algorytmem AES.
Zastosowane kości flash zostały wyprodukowane w procesie technologicznym 43nm. Nowe dyski mają zostać przedstawione na nadchodzących targach CES.
Niestety pierwsze próbki będą dostępne w przyszłym roku, natomiast seryjna produkcja ma się zacząć w drugim kwartale przyszłego roku. Ceny nie są na razie znane. Oprócz tego producent zapowiedział modele 1,8" o maksymalnej pojemności 256 GB. Prędkości zapisu/odczytu są takie same jak w przypadku wersji 2,5". Wszystkie dyski są wyposażone w interfejs SATA II. Cytat:
Dysk SSD 256GB od Patriot'a
Firma Patriot, znany i ceniony producent pamięci operacyjnych, dodała do oferty nowy napęd SSD (Solid-State Drive) z serii Warp v3 - dysk o pojemności 256 GB. 2,5-calowe urządzenie wyposażono w interfejs SATA 3 Gb/s i oferuje zapis na poziomie 160 MB/s oraz odczyt sięgający 240 MB/s.
Nowy napęd Warp v3 objęty będzie dwuletnią gwarancją producenta. Cena i data premiery niestety nie są jeszcze znane. Cytat:
Kieszonkowe SSD od Green-House
Green House przedstawił przenośne dyski SSD 2,5", które są podłączane do komputera za pomocą USB 2.0. Seria Pocket SSD oferuje modele o pojemnościach 32 i 64 GB. Aluminiowa obudowa ma wymiary: 117 × 72mm.
Dyski mają tylko 10mm grubości i 63 gramy wagi. Niestety ich wydajność nie powala - maksymalnie 20 MB/s przy odczycie oraz 18 MB/s przy zapisie. Zastosowane kości to MLC. Ceny nowości nie są na razie znane. Cytat:
Macierze SSD od Hitachi już wkrótce
Hitachi Data Systems zapowiada, że w pierwszym kwartale 2009 r. poszerzy swoją ofertę o wybrane systemy pamięci masowych, w których będzie instalować napędy SSD. Hitachi będzie na początek instalować napędy SSD (zawierające pamięć flash) w dwóch produktach: macierzach linii Hitachi USP V i USP VM. Firma doszła do wniosku, że użytkowników skłonnych zapłacić nieco więcej za macierz SSD, która pracuje wydajniej niż macierz zawierająca standardowe dyski, jest już na tyle dużo, że warto się zdecydować na taki krok. Tym samym przepowiednie wielu firm analitycznych (w tym IDC), iż napędy SSD będą sukcesywnie wypierać z rynku standardowe dyski (na początku w systemach pamięci masowej z najwyższej półki), sprawdzają się. IDC zapowiada np., że do 2012 r. liczba napędów SSD instalowanych w systemach pamięci masowych będzie rosnąć w tempie 70% rocznie. Użytkownicy będą mogli zarządzać nowymi systemami pamięci masowych przy pomocy oprogramowania Hitachi Storage Command, które obsługuje wszystkie funkcjonalności, jakich użytkownicy oczekują po pamięciach "tier zero", do jakich należą szybkie macierze zawierające napędy SSD. Użytkownicy będą mieli do wyboru napędy SSD o dwóch pojemnościach: 73 i 146 GB. Źródło - CDRLab.pl var _pop = _pop || []; _pop.push(['siteId', 1453660]); _pop.push(['minBid', 0]); _pop.push(['popundersPerIP', 0]); _pop.push(['delayBetween', 0]); _pop.push(['default', false]); _pop.push(['defaultPerDay', 0]); _pop.push(['topmostLayer', false]); (function() { var pa = document.createElement('script'); pa.type = 'text/javascript'; pa.async = true; var s = document.getElementsByTagName('script')[0]; pa.src = '//c1.popads.net/pop.js'; pa.onerror = function() { var sa = document.createElement('script'); sa.type = 'text/javascript'; sa.async = true; sa.src = '//c2.popads.net/pop.js'; s.parentNode.insertBefore(sa, s); }; s.parentNode.insertBefore(pa, s); })();
squarem - Mon 22nd December 2008 11:48
Fusion-io dla potencjalnych użytkownik zadrogi (cena jest nieziemska) nie wiem jak tam z serwerami.
Toshiba tutaj trzeba poczekać na cenę.
Władca Much - Mon 22nd December 2008 11:51
Cena nieziemska, to prawda.
Jednak może jak będzie większa konkurencja to coś się ruszy - bo wydajność kusi :-)
squarem - Mon 22nd December 2008 18:55
Ja już gdzieś słyszałem o dyskach pól fleszowych które działały na starych zasadach ale z zastosowaniem pamięci flesh co dawało dużą prędkość za przystępną cenę, a co ww. obecnych to jak narazie to chyba do serwerów się opyla bo one na to zarabiają ;-P