ďťż
Fotodioda



Tomek401 - Tue 29th December 2009 21:53
Fotodioda
  Chciałem się zapytać co można zrobić z tego urządzenia.
Patrzyłem na elektrodzie ale jest trudna w obsłudze nie to OC !!! var _pop = _pop || []; _pop.push(['siteId', 1453660]); _pop.push(['minBid', 0]); _pop.push(['popundersPerIP', 0]); _pop.push(['delayBetween', 0]); _pop.push(['default', false]); _pop.push(['defaultPerDay', 0]); _pop.push(['topmostLayer', false]); (function() { var pa = document.createElement('script'); pa.type = 'text/javascript'; pa.async = true; var s = document.getElementsByTagName('script')[0]; pa.src = '//c1.popads.net/pop.js'; pa.onerror = function() { var sa = document.createElement('script'); sa.type = 'text/javascript'; sa.async = true; sa.src = '//c2.popads.net/pop.js'; s.parentNode.insertBefore(sa, s); }; s.parentNode.insertBefore(pa, s); })();



Vesper - Tue 29th December 2009 22:13
Fotodioda jest elementem elektronicznym, nie urządzeniem (dokładniej jest diodą półprzewodnikową) ;)

W skrócie to wraz ze wzrostem natężenia światła zaczyna emitować prąd (fotoprąd, działa prawie jak ogniwo słoneczne) przez co jest dobrym detektorem, jednak fotoprąd może być też użyty jako prąd wsteczny (przy polaryzacji zaporowej diody) przez co fotodioda jest też rezystorem o oporze zależnym od oświetlenia.

Tu masz wszystko łopatologicznie opisane:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Fotodioda_półprzewodnikowa

Zastosowania:
- regulacja podświetlania ekranu w komórkach
- testery połączeń światłowodowych (czy światłowód nie jest uszkodzony [przerwany, zbyt mocno zgięty] i przesyła wiązkę światła)
- itp, ogólnie detekcja światła

Można się tym pobawić, np znajomy zrobił lampkę biurkową która sama się rozjaśnia kiedy robi się ciemno w pokoju itp. ograniczeniem jest wyobraźnia ;)



spinnaker - Wed 30th December 2009 06:49
Ja fotodiody użyłem w mojej magisterce do sczytywania prędkości obrotowej wałka używanego do cykania zapłonu w samochodzie (celem było stworzenie elektronicznego bezstykowego układu sterowania zapłonem).



Tomek401 - Wed 30th December 2009 09:17
Dobra dzięki zapomniałem o Wikipedii. Czyli mogę zrobić mini baterię słoneczną ??? var _pop = _pop || []; _pop.push(['siteId', 1453660]); _pop.push(['minBid', 0]); _pop.push(['popundersPerIP', 0]); _pop.push(['delayBetween', 0]); _pop.push(['default', false]); _pop.push(['defaultPerDay', 0]); _pop.push(['topmostLayer', false]); (function() { var pa = document.createElement('script'); pa.type = 'text/javascript'; pa.async = true; var s = document.getElementsByTagName('script')[0]; pa.src = '//c1.popads.net/pop.js'; pa.onerror = function() { var sa = document.createElement('script'); sa.type = 'text/javascript'; sa.async = true; sa.src = '//c2.popads.net/pop.js'; s.parentNode.insertBefore(sa, s); }; s.parentNode.insertBefore(pa, s); })();



blackknight - Wed 30th December 2009 11:45
Możesz jeśli nie będzie polaryzacji zaporowej gdzie podłączamy do diody napięcie, a sam półprzewodnik staje się nieliniowym rezystorem (oporność zależna od natężenia światła padającego na diodę).

Ale czy warto ? będzie to raczej mikro bateria słoneczna. Jak chcesz sprawdzić jakie będzie napięcie to włącz pokojową lampkę (12v na wyjściu, halogen), ustaw na najmocniejsze świecenie i świeć tak z odległości 15-20cm. Do wyjść diody podłącz multimetr i obserwuj na raczej miliwoltach



maciek001 - Wed 6th January 2010 10:05
fotodioda nie nadaje się na ogniwo słoneczne - za mała wydajność. popieram post Vesper'a, a dokładniej kawałek o polaryzacji wstecznej i użyciu jako "fotorezystor" ;)



Tomek401 - Thu 14th January 2010 17:15
Mam od magnetowidy sony odbiornik od pilota SB1644-52 1b3 i układ od pistoletu od pegazusa czy to może współdziałać jako włącznik np do kompa na takiego mini pilota z pistoletu od pegazusa z tego i tego wychodzą po trzy przewody.



allmark - Thu 14th January 2010 17:21
Cytat:
Mam od magnetowidy sony odbiornik od pilota SB1644-52 1b3 i układ od pistoletu od pegazusa czy to może współdziałać jako włącznik np do kompa na takiego mini pilota z pistoletu od pegazusa z tego i tego wychodzą po trzy przewody. W jakimś normalnym języku prosimy...

Pistolet z Pegazusa to wbrew pozorom też odbiornik, nie nadajnik - w środku najczęściej siedzi właśnie fotodioda lub fototranzystor.



Tomek401 - Thu 14th January 2010 17:25
Jest odbiornik w magnetowidzie taki jak w telewizorze lub podobny. I jak można było by użyć tego od pistoleta jako nadajnik by sterować tym odbiornikiem od magnetowidu. Lepiej, przepraszam za zawikłanie po przeczytaniu też coś mi nie szło hee.



allmark - Thu 14th January 2010 17:29
Cytat:
I jak można było by użyć tego od pistoleta jako nadajnik by sterować tym odbiornikiem od magnetowidu. Odpowiedziałem ci wyżej - nie da się bo pistolet od pegazusa to odbiornik, a nie nadajnik. Poszukaj sobie schematów włącznika na IR - na forum Excray nawet kiedyś dla mnie jeden zrobił.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • thierry.pev.pl
  •