bonusso3 - Fri 25th September 2009 15:13
[INNE] Drukarka drukująca... szklane przedmioty!
Cytat:
Na Uniwersytecie w Waszyngtonie grupa artystów i inżynierów z 'Solheim Rapid Manufacturing Laboratory' opracowała sposób na tworzenie szklanych przedmiotów za pomocą konwencjonalnej drukarki 3D.
Metoda opiera się na ostatnim sukcesie z ceramiką. "Stało się jasne, że jeśli uda się nam uzyskać materiał w postaci proszku o średnicy ziarnka około 20 mikronów, możemy wydrukować prawie wszystko", powiedział Mark Ganter, przedstawiciel Solheim Laboratory.
W typowej drukarce 3D, cienka warstwa proszku jest rozkładana na platformie, z drukarki atramentowej przechowuje krople roztworu i wiąże jedynie kiedy jest to potrzebne. Szklany proszek nie wchłania cieczy, jednak wystarczyło dobrać odpowiedni stosunek proszku do płynu.
Drukowanie 3D szkła ma znaczne podobieństwa do 'pate de verre', gdzie proszek szklany jest mieszany z materiałem wiążącym, takich jak białko jaja lub emalia, następnie całość umieszcza się w formie i wypala. Podobną techniką posługiwali się starożytni Egipcjanie.
Artysta Meghan Trainor, student UW Centrum Sztuki Cyfrowej i Mediów Eksperymentalnych był pierwszym który testował tą metodę do tworzenia wymyślnych obiektów, innych niż z góry ustalone kształty.
"Tworzenie szklanych przedmiotów z cyfrowych modeli daje mi kolejne pomysły, a natychmiastowa trwałość materiału, która jest kluczowym czynnikiem w moich poszukiwaniach cyfrowych form sztuki" - powiedział Trainor. "Przejście od pomysłu po projekt aż do druku udziału w takim krótkim czasie daje zaskakujący efekt, w którym szklane obiekty kawałek po kawałku stają się rzeczywistością".
Ronald Rael, asystent profesora architektury na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, pracuje nad nowymi rodzajami cegieł ceramicznych, które mogą być wykorzystane w parowych układach chłodzenia.
"Szklane wydruki 3D mają ogromny potencjał do zmiany myślenia o zastosowaniu szkła w architekturze" powiedział Rael. "Do teraz, nie ma dobrej metody szybkiego prototypowania w szkle, więc badania wzorów są kosztownym, czasochłonnym procesem".
Nowa metoda byłaby również dobrym sposobem na ponowne wykorzystane do zużytego szkła. Źródło: TG Daily.com
PS: Gdyby były literówki itd. proszę o zgłoszenie :) var _pop = _pop || []; _pop.push(['siteId', 1453660]); _pop.push(['minBid', 0]); _pop.push(['popundersPerIP', 0]); _pop.push(['delayBetween', 0]); _pop.push(['default', false]); _pop.push(['defaultPerDay', 0]); _pop.push(['topmostLayer', false]); (function() { var pa = document.createElement('script'); pa.type = 'text/javascript'; pa.async = true; var s = document.getElementsByTagName('script')[0]; pa.src = '//c1.popads.net/pop.js'; pa.onerror = function() { var sa = document.createElement('script'); sa.type = 'text/javascript'; sa.async = true; sa.src = '//c2.popads.net/pop.js'; s.parentNode.insertBefore(sa, s); }; s.parentNode.insertBefore(pa, s); })();
ozon111 - Fri 25th September 2009 18:56
mamy nowy rodzaj sztuki ;)
squarem - Fri 25th September 2009 19:11
Ja na discovery oglądałem że już nie długo będziemy sobie mogli tą techniką wydrukować np. wątrobę :-)