bonusso3 - Tue 17th March 2009 16:33
Intel grozi AMD cofnięciem licencji na x86
Cytat:
W odpowiedzi na utworzenie przez AMD firmy Global Foundries - zajmującej się produkcją układów scalonych - korporacja Intel zapowiedziała cofnięcie licencji na produkcje układów w architekturze x86. Zdaniem prawników Intela założenie Global Foundries w istotny sposób narusza zapisy umowy zawartej pomiędzy Intelem a AMD. Największy producent procesorów dla komputerów osobistych zapowiedział również, że jeżeli nieprawidłowości nie zostaną usunięte w przeciągu 60 dni, umowa na produkcję układów x86 zostanie zerwana. Uruchomiona 4 marca spółka Global Foundries zajmuje się produkcją układów scalonych. W jej fabrykach miały być produkowane między innymi układy oparte o architekturę x86. Jednak zdaniem prawników firmy Intel umowa licencyjna na produkcję układów x86 nie przewiduje delegacji praw na stronę trzecią - w tym przypadku Global Foundries.
W oficjalnym oświadczeniu złożonym przed amerykańską Komisją Papierów Wartościowych i Giełd firma AMD zaprzeczyła jakoby łamała zapisy licencji na produkcję układów x86, w związku z czym Intel nie ma podstaw prawnych do zerwania umowy.
Radca prawny Intela Bruce Sewell stwierdził, że "AMD nie może jednostronnie rozszerzyć praw licencyjnych na stronę trzecią bez zgody firmy Intel". Zapowiedział również, że Intel "dąży do znalezienia rozwiązania" zaistniałej sytuacji. Źródło: PurePC.pl
Pzdr var _pop = _pop || []; _pop.push(['siteId', 1453660]); _pop.push(['minBid', 0]); _pop.push(['popundersPerIP', 0]); _pop.push(['delayBetween', 0]); _pop.push(['default', false]); _pop.push(['defaultPerDay', 0]); _pop.push(['topmostLayer', false]); (function() { var pa = document.createElement('script'); pa.type = 'text/javascript'; pa.async = true; var s = document.getElementsByTagName('script')[0]; pa.src = '//c1.popads.net/pop.js'; pa.onerror = function() { var sa = document.createElement('script'); sa.type = 'text/javascript'; sa.async = true; sa.src = '//c2.popads.net/pop.js'; s.parentNode.insertBefore(sa, s); }; s.parentNode.insertBefore(pa, s); })();
Władca Much - Tue 17th March 2009 17:06
Niech nie sapią, bo AMD zabierze im 64bity i wyjdzie na to, że XP / Vista 32 / Linux to szczyt dla Intela :-P
bonusso3 - Wed 18th March 2009 19:00
A serio AMD opatentowało x64? W sensie wiem że Intel produkuje pseudo x64 (emulacja x86) ale czy AMD ma to na jakimś 'świstku'?
Pzdr
ska - Wed 18th March 2009 19:07
pierwsze x64 były Itanium i motorolla też miała jakieś procki 64bitowe var _pop = _pop || []; _pop.push(['siteId', 1453660]); _pop.push(['minBid', 0]); _pop.push(['popundersPerIP', 0]); _pop.push(['delayBetween', 0]); _pop.push(['default', false]); _pop.push(['defaultPerDay', 0]); _pop.push(['topmostLayer', false]); (function() { var pa = document.createElement('script'); pa.type = 'text/javascript'; pa.async = true; var s = document.getElementsByTagName('script')[0]; pa.src = '//c1.popads.net/pop.js'; pa.onerror = function() { var sa = document.createElement('script'); sa.type = 'text/javascript'; sa.async = true; sa.src = '//c2.popads.net/pop.js'; s.parentNode.insertBefore(sa, s); }; s.parentNode.insertBefore(pa, s); })();
luk1999 - Wed 18th March 2009 19:13
Przecież Itanium to nie był proc z rodziny x86, a tym bardziej konstrukcje od Motki...
ska - Thu 19th March 2009 00:05
ale był to proc 64 bitowy :)
Władca Much - Thu 19th March 2009 12:54
AMD stworzyło AMD64, później oddzielnie Intel stworzył IA-64, ale technologia nie nadawała się na rynek Desktopów (w niektórych procesorach serwerowych była technologia stosowana), więc Intel wprowadził EM64T. EM64T jest zbiorem instrukcji 64 bitowych, tzn. umożliwia 32 bitowym procesorom wykonywanie 64 bitowych instrukcji.
Samo powstanie technologi wygladało mniej więcej w ten sposób, że na mocy porozumienia AMD i Intel po 2 latach (ale nie jestem na 100% pewny) od wprowadzenia przedstawiają pełne dokumentacje techniczne technologii. (tak samo jak AMD korzysta z x86, które stworzył Intel - ale jest to wręc kopia)
Idąc jednak w drugą stronę AMD nie ma w 100% 64 bitowego procesora, bo to uniemożliwiłoby wykonywanie instrukcji 32 bitowych :-P
Metatron - Mon 11th May 2009 21:40
Komisja Europejska vs. Intel - rozstrzygnięcie już w środę
Cytat:
13 maja Komisja Europejska ma podjąć jedną z najbardziej znaczących decyzji antymonopolowych w swojej historii - tego dnia okaże się, czy koncern Intel winien jest praktyk monopolistycznych i strategii rynkowej godzącej w uczciwą konkurencję.
Historia sporu KE z Intelem sięga 2001 r. Intel miał wykorzystywać w nieuprawniony sposób swoją dominującą pozycję na rynku i podejmować działania, których celem było wyłączenie swojego głównego rywala, AMD, z rynku procesorów architektury x86.
Zarzuty skierowane pod adresem procesorowego giganta dotyczą współpracy z producentami komputerów, polegającą na udzielaniu im zniżek na CPU w wypadku zakupów hurtowych. Intel jest również oskarżany o opłacanie wytwórców, by ci opóźniali sprzedaż komputerów z procesorami AMD (lub w ogóle rezygnowali z wprowadzania ich do oferty), jak też o sprzedaż procesorów serwerowych dużym odbiorcom (administracjom rządowym, uczelniom wyższym) poniżej kosztów.
W lipcu 2008 r. do wymienionych doszły nowe zarzuty - KE dowodziła, że Intel udzielał rabatów czołowemu europejskiemu sprzedawcy komputerów w handlu detalicznym, aby sprzedawał on wyłącznie konfiguracje oparte na rozwiązaniach Intela. Nazwa spółki handlowej nie padła, jednak sądzi się, że chodzi o sieć elektromarketów MediaMarkt.
Jeśli Intel zostanie uznany winnym, Komisja może teoretycznie nałożyć na koncern karę finansową sięgającą maksymalnie 10 procent wartości jego rocznej sprzedaży na świecie w roku poprzedzającym decyzję (w ubiegłym roku było to 37,6 mld dolarów). Jak jednak pokazuje historia dotychczasowych działań antymonopolowych Brukseli, wymierzonych np. w Microsoft, najwyższa z możliwych grzywna nigdy nie została nałożona.
Intel może jednak być pewien, że jeśli nie zastosuje się do ewentualnych zaleceń KE w zakresie zmiany strategii rynkowej, zostanie ukarany kolejną grzywną (gigant z Redmond początkowo miał do zapłacenia "tylko" 497 mln. euro, a potem dodatkowe 1,2 mld za opieszałość).
Zarzuty antymonopolowe pod adresem Intela są wysuwane także w innych częściach świata, m.in. w Japonii, Korei Płd. i Stanach Zjednoczonych. W Azji firma zawarła ugody (porozumienie z koreańskim regulatorem kosztowało ją 20 mln. USD). W Ameryce sprawa jest rozpatrywana przez Federalną Komisję Handlu. Źródło : idg.pl