ďťż
laser



Arlic - Sun 29th March 2009 19:30
laser
  chce zrobic laser, kieszonkowy, i dosc mocny zeby go bylo widac na powietrzu,
ma slozyc jako "linijka" , dalekiego zasiegu

znalazlem diode laserowa z mojej skrzynce,ma 5 nozek z lewej i prawej, i nie wiem jak zasilic

mam jeszcze latarke z dioda laserowa, biala. tylko jak bym chcial zabarwic i troche zwmocnic poprzez emisje wymuszona
to jakiego materjalu uzyc, monokrysztal rubinu bedzie zapewne drogi, var _pop = _pop || []; _pop.push(['siteId', 1453660]); _pop.push(['minBid', 0]); _pop.push(['popundersPerIP', 0]); _pop.push(['delayBetween', 0]); _pop.push(['default', false]); _pop.push(['defaultPerDay', 0]); _pop.push(['topmostLayer', false]); (function() { var pa = document.createElement('script'); pa.type = 'text/javascript'; pa.async = true; var s = document.getElementsByTagName('script')[0]; pa.src = '//c1.popads.net/pop.js'; pa.onerror = function() { var sa = document.createElement('script'); sa.type = 'text/javascript'; sa.async = true; sa.src = '//c2.popads.net/pop.js'; s.parentNode.insertBefore(sa, s); }; s.parentNode.insertBefore(pa, s); })();



HTech - Sun 29th March 2009 22:35
Cytat:
to jakiego materjalu uzyc, monokrysztal rubinu bedzie zapewne drogi, :pruchno::pruchno::pruchno:

Wiesz jednocześnie za dużo i za mało... Lasery budowane na krysztale rubinowym mają energię pompowaną przez odpowiednie błyski, a chyba takiego lasera nie chcesz budować :P

Najmłodsi zaczynają zabawy laserami od prostego lasera azotowego TEA...wymaga on jednak napięcia rzędu 20kV - tu masz przepis - http://www.myzlab.pl/hv/laser/

Jeśli jednak nie uda Ci się zdobyć 20kV, polecam laser stosunkowo dużej mocy oparty na diodzie z nagrywarki DVD: http://portalnaukowy.edu.pl/dvd_laser.htm

PS. Pamiętaj, że to nie są zabawki... widząc Twój post ten tutaj i temat o prawie Ohma, jeszcze kilka razy zastanowiłbym się, czy na prawdę chcę budować coś takiego (na uniwersytecie budowaliśmy laser azotowy, który nie wyszedł, a nie ukrywam, że parę razy poczułem co to znaczy wysokie napięcie....brrr...)



barythepooh - Mon 30th March 2009 11:17
Nie mówiąc o tym, że - czego oczywiście Ci nie życzę - jak się nie wie co się robi, można sobie niechcący uszkodzić wzrok (to apropos lasera z diody dvd).



mag - Tue 31st March 2009 18:19
laser taki widzisz 2 razy w zyciu :D raz lewym okiem a drugi raz prawym :D
a tak szczerze mowiac to laser z nagerywarki z tego co wiem musi byc conajmiej 16x i to nie jest zabawka. var _pop = _pop || []; _pop.push(['siteId', 1453660]); _pop.push(['minBid', 0]); _pop.push(['popundersPerIP', 0]); _pop.push(['delayBetween', 0]); _pop.push(['default', false]); _pop.push(['defaultPerDay', 0]); _pop.push(['topmostLayer', false]); (function() { var pa = document.createElement('script'); pa.type = 'text/javascript'; pa.async = true; var s = document.getElementsByTagName('script')[0]; pa.src = '//c1.popads.net/pop.js'; pa.onerror = function() { var sa = document.createElement('script'); sa.type = 'text/javascript'; sa.async = true; sa.src = '//c2.popads.net/pop.js'; s.parentNode.insertBefore(sa, s); }; s.parentNode.insertBefore(pa, s); })();



Karolo - Wed 1st April 2009 00:20
Od takich spraw jest forum zwane elką. Pomijając reklame proponowałbym zajrzeć na alledrogo gdzie hitem ostetniego miesiąca są zielone kieszonkowe lasery o bardzo dużych mocach, dające ciągłą linię światła na znaczne odległości.



Arlic - Wed 1st April 2009 16:53
Cytat:
Napisał/a HTech Cytat:



HTech - Wed 1st April 2009 20:19
Cytat:
napiecie w laserze azotowym oczywiscie bde sprawdzal jezykiem :morons: Co w tym zabawnego? Ja napięcia mierzyłem organoleptyczne... może nie językiem, ale palcem.

Z tymi okularami to przesada...Jak nie będziesz patrzył wprost na wiązkę, to nic się nie stanie. Mam gdzieś swoje zdjęcia z prób, ale musiałbym trochę pogrzebać (na HDD!).

Laser w celach naukowych mówisz...kup sobie laser He-Ne, szkolny - dobry w celach edukacyjnych.

Ja dalej przystaje za tym, abyś sobie ten laser odpuścił...



Arlic - Wed 1st April 2009 23:39
jak ten laser bedzie cos w okolicach 20zl to ok xd,

jeszcze chcialem zrobic takie kieszonkowy zebym mogl zobaczyc go i odmierzyc punk do punkt
najlepiej zeby przypalal i zostawial slady...

kasy niemam, jedynie cos co moge znalez w domu/szkole



Arlic - Wed 20th May 2009 22:18
na fizyce widzialem takie urzadzenie ktore wytwarzalo dosc wysokie napiecia o bardzo niskim natezeniu, tak niskim ze te pare xxKv nawet niebylo czuc.... a bylo widac te "piorunki"
czy wyladowania elektryczne, byly one stale lub przerwy miedzy wyladowaniami musialy byc bardzo krotkie

urzadzenie skladalo sie z duzego uzwojenia i po wlaczeniu strasznie chalasowalo....
co to moglo byc, i jak ktos wie jak to mozna by bylo zbudowac ???

PS: jak bede mial diode z nagrywarki DVD to jaki prad zapodac (U i I)??



HTech - Thu 21st May 2009 06:53
Ajj, a ja dalej będę Cię odwodzić od tego pomysłu...

No ale ok, odpowiem na Twoje pytania:
Ad1. Twój opis jest bardzo nieszczegółowy, ale domyślam się, że to był zwykła maszyna elektrostatyczna (raczej nie do zbudowania, bo wymaga precyzji), ale ona się kompletnie nie nadaje do budowy lasera, ze względu na małą wydajność prądową (kondensator będzie się ładował bardzo długo, laser będzie działał impulsowo z małą częstotliwością). Jeżeli to było coś innego, np. prosty generator wysokiego napięcia, to wydaje mi się, że raczej taki szkolny, ze względu na bezpieczeństwo (również ma niską wydajność). Napisz dokładniej jak to wyglądało.
Ad2. Tu nie jestem pewny, autor artykułu już nie pamięta jakie to było napięcie, ale wydaje mi się, że to będzie około 3,3V, zwłaszcza, że ten laser można zbudować z o wiele prostrzego schematu:


Jednak lepiej, aby tu się elektronicy wypowiedzieli.

Słówko od siebie - ten laser azotowy budowaliśmy na kółku studenckim i niestety nie wyszedł, mimo, że mieliśmy sprzęt najwyższej klasy i wsparcie profesorów z połowy Polski. Jak widać, to nie jest prosta sprawa!

PS. Kolego, na serio sobie odpuść... jest wiele ciekawych doświadczeń z fizyki, o wiele mniej niebezpiecznych i mniej skomplikowanych... A Ty, zadając pytanie o U i I, udowodniłeś, że nie masz wystarczająco dużej wiedzy do zabaw z prądem, tym bardziej z wysokim napięciem.



Arlic - Thu 21st May 2009 11:38
no wlasnie nie wiem skad taka wiedze posiasc, ksiazki drogie a wikipedia i http://www.edw.com.pl/ea/ duzo nie pomoga bo nieznam jeszcze duzo zasad z fizyki i matmy
np: sigma, logarytmy itp



Vesper - Thu 21st May 2009 14:53
Cytat:
no wlasnie nie wiem skad taka wiedze posiasc, ksiazki drogie a wikipedia i http://www.edw.com.pl/ea/ duzo nie pomoga bo nieznam jeszcze duzo zasad z fizyki i matmy
np: sigma, logarytmy itp
Porywasz się z motyką na słońce ;)

Znajdź podręczniki do szkoły średniej, poucz się fizy i matmy, a dopiero później myśl o elektronice...



marcin255 - Thu 21st May 2009 20:24
panie Arlic używamy opcji zmień,edytuj



Arlic - Thu 21st May 2009 20:36
Cytat:
Napisał/a marcin255 panie Arlic używamy opcji zmień,edytuj ale oco chodzi, przeciez niema double posta, ani nic....



hakatu - Thu 21st May 2009 21:14
Jak student optoelektroniki (a za chwilę inż.) załamałem się kilkukrotnie czytając ten temat.

@Arlic, zanim zaczniesz "bawić" się laserami, które "przypalają i zostawiają ślad" nadrób spore zaległości.

Wzmacnianie lasera przez emisję wymuszoną? Bez niej masz LEDa, a nie LD ;). Przypalanie i zostawianie śladów? Celowanie anten do WiFi? Na pierwsze .. tak ze 50W (CO2) przynajmniej, żeby coś na plexi zrobić.. i to na odległość kilku, kilkunastu cm. Klasa 4. Nie są to zabawki. Drugie - to się robi inaczej. Wystarczy zwykła parabolka i pomiar sygnału.

Nie wiesz skąd wiedzę posiąść? Polecam zajrzeć do biblioteki. Regionalnej lub akademickiej. Proponuję poszukać "Fizyka Doświadczalna cz. 4" Szczeniowskiego lub coś prof. Andrzeja Nowaka. Do tego "Lasery i ich zastosowanie w inżynierii materiałowej" Kusińskiego i "Metody doświadczalne" Olesia.

Do tego, jak już koledzy powiedzieli, zacznij może od podstaw Fizyki. Przerób sobie całego Szczeniowskiego np... albo Hallidaya.

Jak przeczytasz i zrozumiesz te książki, to możemy wrócić do rozmowy, a do tego czasu proponuję kupić od ruskich zabawkowy wskaźnik za 20zł.



marcin255 - Thu 21st May 2009 21:22
Cytat:
Napisał/a Arlic Cytat:



HTech - Fri 22nd May 2009 17:05
@hakatu
No może nie tak drastycznie z tymi lekturkami, bo obok fizyki dumnie kroczy matematyka. Sam przerobiłem całego Halliday'a w wieku 14 lat i wiem, że to ciężka książka - zwłaszcza dla ucznia gimnazjum, który na pytanie "Co to jest różniczka?" odpowie "Wynik odejmowanka". Proponuję zdrowy progress: 1. książki z gimnazjum 2. książki z liceum 3. książki akademickie.



hakatu - Fri 22nd May 2009 17:29
@HTech, kolega chce się bawić w budowanie lasera... więc sam skacze na bardzo głęboką wodę (w ogóle i w tym wieku), więc ja mu tylko podałem kilka propozycji pierwszych lektur, które mogą go wprowadzić w temat. Ale ok.. dorzućmy do tego "Analizę matematyczną w zadaniach" i coś Grzymkowskiego może?

Kolega nie pisał też o wskaźniku laserowym, a wypalaniu i "zostawianiu śladów" (w domyśle) na odległość kilkudziesięciu lub kilkuset metrów. I to jeszcze pewnie w żelbecie lub metalu... więc nie mów o drastyczności lektur. Kolega albo za dużo naoglądał się filmów, albo totalnie nie wie o czym mówi i czego chce.

Prosty przykład:

do nadtopienia płytki plexi potrzebny jest przynajmniej laser impulsowy o mocy ~40W, który naświetli ją przez około 2s z odległości 10-15cm.

Wykonywanie znaczników (przypalanie i zostawianie śladów) do "celowania anten wifi"? Bardzo "fajna" moc... i bardzo duża droga spójności będzie potrzebna. Chyba, że to mają być anteny miedzy pokojami, a tam to ja bym sznurkiem pociągnął ;) albo kablem.

Budowaliśmy na uczelni system transmisji laserowej oparty o czerwony laser HeNe. Działało na jakieś 200m, potem był problem z wycelowaniem wiązki i błędami w transmisji. Ale za to jakie przepustowości.... :]
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • thierry.pev.pl
  •