ďťż
lg flatron l194ws wypalony piksel



Buda - Tue 8th April 2008 21:43
lg flatron l194ws wypalony piksel
  Witam zakupiłem ostatnio 19 calowy panoramiczny monitor - Lg Flatron l194WS
i w lewym rogu zauważyłem wypalony 1 piksel. Co mam z tym zrobić? oddać go do reklamacji czy się nie opłaca wydawać 30zł na kuriera? 1 piksel praktycznie mi nie przeszkadza ale nie wiem czy 1 nie pociągnie za sobą innych var _pop = _pop || []; _pop.push(['siteId', 1453660]); _pop.push(['minBid', 0]); _pop.push(['popundersPerIP', 0]); _pop.push(['delayBetween', 0]); _pop.push(['default', false]); _pop.push(['defaultPerDay', 0]); _pop.push(['topmostLayer', false]); (function() { var pa = document.createElement('script'); pa.type = 'text/javascript'; pa.async = true; var s = document.getElementsByTagName('script')[0]; pa.src = '//c1.popads.net/pop.js'; pa.onerror = function() { var sa = document.createElement('script'); sa.type = 'text/javascript'; sa.async = true; sa.src = '//c2.popads.net/pop.js'; s.parentNode.insertBefore(sa, s); }; s.parentNode.insertBefore(pa, s); })();



marcin255 - Tue 8th April 2008 21:46
jest norma martwych pikseli

"
W roku 2001 wprowadzona została międzynarodowa norma ISO 13406-2, jednoznacznie definiująca m.in. dopuszczalne ilości martwych pikseli w monitorach LCD. Poszczególni producenci decydują się na przyjęcie różnych klas tej normy.

Zgodnie z normą ISO 13406-2 (klasa produktu II), monitor LCD może posiadać: 2 martwe piksele widoczne na jasnym tle, 2 martwe piksele widoczne na ciemnym tle, 5 martwych subpikseli (punkty czerwone, niebieskie lub zielone). Dodatkowo, aby piksele nie stanowiły widocznego i denerwującego użytkownika spójnego pola ustalono, że martwe piksele nie mogą być położone blisko siebie, tzn. nie mogą znaleźć się razem w klastrze 5 x 5 piksela.

Martwe subpiksele mogą być położone blisko siebie, przy czym ich ilość w klastrze 5 x 5 pikseli nie może przekroczyć dwóch. Podane ilości dotyczą 1 miliona pikseli i dla każdego modelu w zależności od rozdzielczości natywnej, liczby te wyglądają inaczej.

Monitory LCD, w zależności od modelu, posiadają różną rozdzielczość natywną, a co się z tym wiąże, różną ilość pikseli i subpikseli. Dlatego też norma ISO 13406-2 podaje definicję dla teoretycznego modelu o ilości 1 miliona pikseli. W zależności od rozdzielczości naturalnej należy wyliczyć właściwą, maksymalna ilość martwych pikseli dla każdego modelu.

Przyjęte przez producentów monitorów LCD normy nie oznaczają, że w każdym monitorze pojawiają się martwe piksele lub pojawiają się w ilościach opisanych powyżej. Standard ISO 13406-2 został ustanowiony w celu podania jasnej informacji dla użytkownika, aby można było jednoznacznie stwierdzić, czy monitor jest uszkodzony, czy też nie, a co za tym idzie czy kwalifikuje się do naprawy/wymiany gwarancyjnej.

Obecnie najczęściej spotyka się monitory LCD należące do drugiej klasy normy ISO 13406-2.

Dla użytkowników monitorów LCD, którzy nie są pewni czy ich panel kwalifikuje się do wymiany gwarancyjnej, podajemy zasady obejmujące teoretyczny przykład występowania błędów matrycy w modelu 15-calowym (rozdzielczość natywna 1024x768). Przed zakupem i wysuwaniem ewentualnych roszczeń wobec producenta warto sprawdzić, czy w gwarancji nie znalazły się zapisy określające rodzaj i rozmieszczenie uszkodzonych pikseli i subpikseli. Oczywiści jeśli monitor spełnia normę ISO 13406-2, to gwarancja powinna się do tych norm odnosić, jednak nie zawsze wszystkie monitory oferowane na rynku tę normę spełniają.

Jeżeli na ekranie widzimy np.:

-1 świecący piksel lub subpiksel: monitor nie podlega gwarancji.
-2 czarne piksele, położone blisko siebie (klaster 5x5): monitor podlega gwarancji.
-2 jasne piksele, położone blisko siebie (klaster 5x5): monitor podlega gwarancji.
-3 czarne piksele: monitor podlega gwarancji.
-3 jasne piksele: monitor podlega gwarancji.
-3 kolorowe subpiksele, położone blisko siebie (klaster 5x5): monitor podlega gwarancji.
-5 kolorowych subpikseli: monitor podlega gwarancji.
-2 czarne piksele, 2 białe piksele, 4 subpiksele, gdy nie są położone blisko siebie (klastry 5x5): monitor nie podlega gwarancji.

Jak widać z tego przykładu maksymalna liczba martwych pikseli lub subpikseli zależy od ich wzajemnego rozmieszczenia i rodzaju. Widząc więc 1 świecący punkt możemy być pewni, że monitor na pewno nie podlega reklamacji, natomiast jeżeli jest ich więcej, należy dokładnie sprawdzić ich rodzaj i wzajemne położenie. W zależności od koloru tła, niektóre z nich mogą być mniej lub bardziej widoczne. Przykład dotyczy rozdzielczości naturalnej 1024x768. Dla innych rozdzielczości rozumowanie i kalkulacja są analogiczne."



Thorny - Tue 8th April 2008 23:18
Pamietaj ze reklamacje dopiero od jakiejs ilosci takich bad pixeli uznają <przynajmniej z tego co mi wiadomo>
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • thierry.pev.pl
  •