ďťż
Nowe procesory grafenowe



HTech - Tue 1st April 2008 15:56
Nowe procesory grafenowe
  Ci "na czasie" pewnie już dotarli do wiadomości o działającym układzie Intela wykonanego z grafenu. Jest to odmiana alotropowa węgla, tworząca regularną i jednostopniową sieć o niezwykłych właściwościach - doskonale przewodzi ciepło, a co ważniejsze pozwala na ogromne szybkości rozchodzenia się elektronów. Największą przeszkodą, którą napotkali inżynierowie Intela jest kruchość substancji w niskich temperaturach, co nie pozwoli na montowanie układów w np. stacjach badawczych na biegunach...:

http://kopalniawiedzy.pl/wiadomosc_6662.html

Co Wy na to?
Wydajność, jaką osiągnięto, jest oszałamiająca i jednocześnie imponująca, więc czy spełnią się przewidywania i krzem zostanie zastąpiony węglem?
No i pytanie którego najbardziej się boje...czy zagrożenie płynące z niskich temperatur zakończy erę ekstremalnego overclockingu? var _pop = _pop || []; _pop.push(['siteId', 1453660]); _pop.push(['minBid', 0]); _pop.push(['popundersPerIP', 0]); _pop.push(['delayBetween', 0]); _pop.push(['default', false]); _pop.push(['defaultPerDay', 0]); _pop.push(['topmostLayer', false]); (function() { var pa = document.createElement('script'); pa.type = 'text/javascript'; pa.async = true; var s = document.getElementsByTagName('script')[0]; pa.src = '//c1.popads.net/pop.js'; pa.onerror = function() { var sa = document.createElement('script'); sa.type = 'text/javascript'; sa.async = true; sa.src = '//c2.popads.net/pop.js'; s.parentNode.insertBefore(sa, s); }; s.parentNode.insertBefore(pa, s); })();



max667 - Tue 1st April 2008 16:58
Od tranzystora do procesora:mrgreen:-szybko jakoś ...
http://www.racjonalista.pl/index.php/s,38/d,7/t,10771
Z pozdrowieniami z okazji Pryma Apryllis:allright: ;)



Majki z Jamajki - Fri 4th April 2008 15:32
E tam, japońce pracują nad tranzystorami dzięki którym możliwe będzie uzyskanie 50GHz :)



Bazyss - Fri 4th April 2008 19:37
50GHz? pokasz info var _pop = _pop || []; _pop.push(['siteId', 1453660]); _pop.push(['minBid', 0]); _pop.push(['popundersPerIP', 0]); _pop.push(['delayBetween', 0]); _pop.push(['default', false]); _pop.push(['defaultPerDay', 0]); _pop.push(['topmostLayer', false]); (function() { var pa = document.createElement('script'); pa.type = 'text/javascript'; pa.async = true; var s = document.getElementsByTagName('script')[0]; pa.src = '//c1.popads.net/pop.js'; pa.onerror = function() { var sa = document.createElement('script'); sa.type = 'text/javascript'; sa.async = true; sa.src = '//c2.popads.net/pop.js'; s.parentNode.insertBefore(sa, s); }; s.parentNode.insertBefore(pa, s); })();



Majki z Jamajki - Fri 4th April 2008 20:11
kiedyś o tym pisałem/czytałem może znajdę

edit: nigdzie tego nie widzę :/

edit2: google pomaga :) http://www.gram.pl/news_9AvlGu5_Proc..._50_GHz. html



HTech - Fri 4th April 2008 20:37
Hmm, Nie wiem, czy dobrze rozumiem, ale jakby co to poprawcie:

Jeżeli procesor jest taktowany z częstotliwością 50GHz, to czas trwania sygnału wynosi 20 ps (czyt. pikosekund). W tym czasie impuls elektromagnetyczny przebywa drogę około 6 mm, więc to raczej niemożliwe, bo zanim sygnał trafiłby do np. pamięci cache L2, oddalonej o około 1 cm to procesor zdążyłby wysłać kolejny impuls, który byłby sprzeczny z poprzednim. Dzisiejszy proces technologiczny skutecznie przeszkadza w uzyskiwaniu takiej szybkości - żeby to było skuteczne, to musiałbyś mieć o wiele mniejszy procesor.

Zresztą popatrzmy na to z innej strony (bardziej przystępnej statystycznemu śmiertelnikowi):

Jesteśmy elektronem (wiem, że to śmieszne :p). Poruszamy się po jakimś tunelu w sposób dość chaotyczny, a następnie ktoś (czyt.: procesor) krzyczy nam (wysyła falę elektromagnetyczną) abyśmy biegli w jedną stronę tego tajemniczego korytarza. Zrobiliśmy kilka kroków i ten ktoś krzyczy nam nagle, żeby się zatrzymać. Warto zauważyć, że Ci "z przodu" reagują trochę później, bo rozkaz dochodzi do nich z pewnym opóźnieniem. Na końcu korytarza mamy hale z szlabanem (czyt.: pamięć cache zbudowana z tranzystora kierującego ruchem i kondensatora, który, jako naładowany stanowi 1, a rozładowany 0). Tu też panuje podobna sytuacja - nie zdążymy przez szlaban przejść, by wystarczająco wypełnić hale, a on już się nam zamyka. Ten ktoś, kto wydawał rozkazy widzi go jako pusty (0), mimo, że wysłał rozkaz o jego napełnieniu.

Podobną argumentacje gdzieś czytałem, ale nie jestem w stanie podać źródła. Mam nadzieje, że sie nie pomyliłem, a za ewentualne błędy retoryczne nie zlinczujecie. :)
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • thierry.pev.pl
  •