ksienciunio - Tue 5th August 2008 13:27
Organic Light-Emitting Diode
Organic Light-Emitting Diode (OLED, pol. Organiczna Dioda Emitująca Światło) to dioda elektroluminescencyjna LED wytwarzana ze związków organicznych.
OLED oznacza także klasę wyświetlaczy graficznych, opartych na tej technologii.
Wyświetlacze tego typu charakteryzują się dość prostą metodą produkcji – warstwa organiczna, składająca się z pikseli-diod w trzech kolorach (lub czterech - dodatkowy biały), jest nakładana na płytę bazową w procesie podobnym do drukowania stosowanego przez drukarki atramentowe.
Dodatkowe wprowadzenie warstwy pośredniej pomiędzy płytą a emiterem podnosi sprawność i jasność ekranu.
OLED składa się z warstwy emisyjnej, warstwy przewodzącej, podłoża, oraz anody i katody.
Warstwy złożone są z cząstek organicznych polimerów przewodzących.
Ich poziom przewodzenia znajduje się w zakresie między izolatorami, a przewodnikami, z tego względu nazywane są one półprzewodnikami organicznymi.
Schemat OLED:
1. Katoda (−),
2. Warstwa emisyjna,
3. Emisja promieniowania,
4. Warstwa przewodząca
5. Anoda (+)
Przyłożenie napięcia do OLED powoduje przepływ elektronów od katody do anody, zatem katoda podaje elektrony do warstwy emisyjnej, a anoda pobiera elektrony z warstwy przewodzącej, innymi słowy anoda podaje dziury elektronowe do warstwy emisyjnej.
W momencie spolaryzowaniu złącza w kierunku przewodzenia, warstwa emisyjna jest naładowana ujemnie, jednocześnie warstwa przewodząca staje się bogata w pozytywne naładowane dziury. Oddziaływanie elektrostatyczne przyciąga elektrony i dziury, które razem rekombinują. Dzieje się to blisko warstwy emisyjnej, bowiem dziury w półprzewodnikach organicznych są bardziej mobilne niż elektrony (odwrotnie niż w przypadku półprzewodników nieorganicznych). W momencie rekombinacji spada poziom energetyczny elektronu, towarzyszy temu emisja promieniowania elektromagnetycznego w zakresie widma widzialnego. Dlatego warstwa ta nazywana jest emisyjną.
OLED nie świeci przy zaporowym spolaryzowaniu złącza, ponieważ dziury elektronowe przemieszczają się do anody, a elektrony do katody, tak więc oddalają się od siebie i nie rekombinują.
Jako materiał anody zwykle wykorzystywany jest ITO (Indium Thin Oxide). Jest on przezroczysty dla światła i posiada wysoką pracę wyjścia co sprzyja przemieszczaniu dziur do warstwy polimerowej. Metale takie jak aluminium i wapń są często wykorzystywane do tworzenia katod, ponieważ posiadają niską pracę wyjścia sprzyjającą wstrzykiwaniu elektronów do warstwy polimerowej.
źródło : http://pl.wikipedia.org/
40-calowy wyświetlacz OLED w 2011 r.
Panasonic poinformował o planach wprowadzenia na rynek wyświetlaczy wyprodukowanych w technologii OLED.
Ekran o przekątnej 40 cali ma trafić do sprzedaży najpóźniej w 2011 r. Firma na wdrożenie nowej technologii wydała 930 milionów dolarów – miejmy nadzieję, że zaowocuje to większą ilością wyświetlaczy wykorzystujących tę technologię.
OLED firmy Pnanasonic. Model 37' (Fot. www.gizmodo.com)
Warto dodać, iż model 20-calowy pojawi się na rynku już w przyszłym roku. W porównaniu z ekranami LCD, OLED (Organic Light-Emitting Diode) oferuje znacznie lepszą jakość wyświetlanego obrazu (większa jasność i kontrast, bardziej żywe kolory). Ponadto urządzenia wyposażone w taką matrycę zużywają znacznie mniej energii elektrycznej oraz mogą być „cieńsze” od swoich konkurentów.
żródło : http://republika.onet.pl/24454,26,1,51,fabryka.html
var _pop = _pop || []; _pop.push(['siteId', 1453660]); _pop.push(['minBid', 0]); _pop.push(['popundersPerIP', 0]); _pop.push(['delayBetween', 0]); _pop.push(['default', false]); _pop.push(['defaultPerDay', 0]); _pop.push(['topmostLayer', false]); (function() { var pa = document.createElement('script'); pa.type = 'text/javascript'; pa.async = true; var s = document.getElementsByTagName('script')[0]; pa.src = '//c1.popads.net/pop.js'; pa.onerror = function() { var sa = document.createElement('script'); sa.type = 'text/javascript'; sa.async = true; sa.src = '//c2.popads.net/pop.js'; s.parentNode.insertBefore(sa, s); }; s.parentNode.insertBefore(pa, s); })();
military.modding - Tue 5th August 2008 13:30
Ciekawe czy będzie kosmicznie tani czy kosmicznie drogi...
ksienciunio - Tue 5th August 2008 13:30
coś mi się wydaje, że będzie drogo tak jak to było z pierwszymi LCD
military.modding - Tue 5th August 2008 15:12
Wiesz, różnie może byc.
Może będą chcieli wyprzec monitory LCD, co zaowocuje bardzo zbliżonymi albo nawet niższymi cenami.
Najbardziej podoba mi się kwestia oszczędności energii.
Nigdy nie sądziłem, że będę zwarcał na to uwagę :) var _pop = _pop || []; _pop.push(['siteId', 1453660]); _pop.push(['minBid', 0]); _pop.push(['popundersPerIP', 0]); _pop.push(['delayBetween', 0]); _pop.push(['default', false]); _pop.push(['defaultPerDay', 0]); _pop.push(['topmostLayer', false]); (function() { var pa = document.createElement('script'); pa.type = 'text/javascript'; pa.async = true; var s = document.getElementsByTagName('script')[0]; pa.src = '//c1.popads.net/pop.js'; pa.onerror = function() { var sa = document.createElement('script'); sa.type = 'text/javascript'; sa.async = true; sa.src = '//c2.popads.net/pop.js'; s.parentNode.insertBefore(sa, s); }; s.parentNode.insertBefore(pa, s); })();
BoLeK - Tue 5th August 2008 15:31
Jedyny minus narazie to ich zywotnosc. Okolo 30k godzin.
szybki912 - Tue 5th August 2008 21:54
Heh wygląda to ostatnie zdjęcie na sprytny fotomontaż. Ale technika budzi wielkie nadzieje. Czas pokaże czy to wyjdzie poza laboratoria i wejdzie do masowej produkcji.
Mike - Tue 5th August 2008 22:02
A ja własnie o tym czytałem 2 dni temu. Otóż są już telewiziory 20-calowe i 37-calowe. Żywotność jest niska, ale i pobór energii też. Co za tym idzie? Powiedzmy, że taki monitor OLED zostanie zainstalowany w telefonie komórkowym. Kąty widzenia są znakomite, kolory żywe, pobór mocy zmiejszony, czyli czas żywotności baterii zwiększy sie. Jeśli ten pobór jest dodatkowo mniejszy o 50% niż LCD, czas trzymania baterii zwiększy sie o jakieś 30%. Proste.
Dodatkowo telewizory OLED są o wiele lżejsze i można je trzymać tak jak ta facetka na zdjęciu.
Co więcej, ekrany stworzone w tej technologi, mogą być giętkie, można je wyginać we wszystkie strony (bez przesady oczywiście :D).
W drodze jest już też technologia laserowa (laser TV), podobno konkurencja dla OLED.
PS. A te zdjęcie to nie fotomontaż. Te telewizory były na Cebit w tym roku.
Shezzy - Wed 6th August 2008 07:49
Ciekawe ciekawe, jak zawsze co to nie wymyślą ;)
barythepooh - Wed 6th August 2008 08:43
Oled to już stosunkowo "stara" ;) technologia - już z pół roku temu była fala artykułów w prasie na ten temat. Przy okazji w jednym z nich postawiono ciekawą tezę - że już dawno jest na tyle opanowana, że spokojnie można by produkować w oparciu o nią monitory, wyświetlacze i telewizory o największych przekątnych. Nie robi się tego dlatego, że producentom lcd musi sie zwrócić kasa, zainwestowana w tą technologię, no i oczywiście dodatkowo muszą na niej zarobić. Hmmm, ciekawa koncepcja.
W artykułach były rozważane ciekawe zastosowania wyświetlaczy oled - m.in jako zasłona na okno (wyświetlałby się wtedy na niej np. jakiś ciekawy krajobraz) lub zasłona prysznicowa - bierzesz prysznic i ogladasz wiadomości ;) Pożyjemy - zobaczymy.
military.modding - Wed 6th August 2008 08:50
Kilka filmów :)
http://www.youtube.com/watch?v=FTEt5o_jt30
http://www.youtube.com/watch?v=79IoEn7zecs
http://www.youtube.com/watch?v=uZfrF...eature=related
ksienciunio - Wed 6th August 2008 11:53
No no wygląda to rewelacyjnie.
military.modding - Wed 6th August 2008 11:56
Jak mieszkałem w Londynie miałem przyjemnosc zobaczenia tego cuda w salonie apple.
Przyklejone było plastrami do szyby wystawowej :)
Na oko 14' :)
Oczywiście cały czas coś było na nim wyświetlane.
Tak mi się przypomniało ;d