Spinaker - Wed 15th September 2004 21:06
SP2 dla XP: Service Pack czy Service Pomylka ??
12 wrzesnia tego roku zostala wydana oficjalna wersja oczekiwanego przez wielu Service Pack’a 2, przeznaczonego dla systemow z rodziny Windows XP. Jego premiera przeciagala sie podobnie, jak przeciaga sie data wydania Windows Longhorn. Microsoft’a nie rozslawily bynajmniej dotrzymywane terminy. W koncu jednak po wielu miesiacach od daty zapowiadanej premiery pojawil sie. Ponad 260 MB danych – dokladnie tyle, ile zajmuje Windows XP Professional w wersji podstawowej. Jak na aktualizacje systemu dosc sporo, nawet bardziej jak sporo i jak zapowiadal Microsoft jest to jak dotad najwieksza poprawka do systemu operacyjnego jaka kiedykolwiek wyszla.
O Service Pack’u slow kilka...
Juz kilka tygodni, nawet miesiecy przed wydaniem „latki” pojawily sie obawy. Zwiazane one byly jak wiadomo z kompatybilnoscia patcha z programami zinstalowanymi na naszym PieCyku. Wielu uzytkownikow interesujacych sie w mniejszum badz wiekszym stopniu nowa poprawka wolalo jej skrot - SP – okreslac mianem Service Pomylki. Wspomniane wczesniej problemy z kompatybilnascia nie byly obawami userow – Microsoft(!!) sam podal, ze moga byc problemy z uruchomieniem niektorych aplikacji. Watpliwosci na temat kompatybilnosci aktualizacji z programami byly natychmiast rozwiewane: „Po zainstalowaniu Service Packa wszystko bedzie dzialac... albo nie...”. Na liscie programow opublikowanej przez Microsoft pojawily sie najczesciej(!!) uzywane programy. Znalezc tam moglismy miedzy innymi:
- Norton AV 2003/04
- Winamp
- Kazaa
- Nero 6
i wiele (okolo 20) innych. Nie mialy dzialac zadne programy typu p2p, utrudniona miala byc obsluga komunikatorow. Nic wiec dziwnego, ze spora czesc komputerowego swiatka o SP2 wolalaby wogole nie slyszec...
Ale wszystko zostalo rozwiane z dniem 12 wrzesnia (Polska). Pomimo ostrzezen Microsoftu o mogacych wystapic problemach przy sciaganiu uaktualnienia (zwiazanych z duza liczba osob sciagajacych uaktualnienie), latka sciagnela sie bardzo szybko (wykorzystala pelna przepustowosc 640 kb lacza).
Przystepujemy do instalacji
Podobnie jak poprzednia wersja Service Packa ta rowniez wymaga posiadania oryginalnego klucza produktu. Ma to zapobiec instalacji systemu na pirackich wersjach oprogramowania. Pozatym, aby zainstalowac SP potrzeba okolo 1.5 GB wolnego miejsca na dysku (tyle podaje MS). Po uruchomieniu instalacji latka rozpakowuje sie, sprawdza nasza konfiguracje sprzetowa i zaczyna kopiowac sie na dysk. Instalacja trwa od 15 do 35 minut. Ciekawostka jest, ze instalujac SP na juz zainstalowanym systemie ubywa nam niecale 900 MB przestrzeni dyskowej (z katalogu Windows) a instalujac go wraz z Windowsem XP zintegrowanym z poprawka system „tyje” tylko o okolo 300 MB. Z nowym Service Pack’iem instaluje sie takze WMP 9 oraz DirectX 9.0c.
Po instalacji restartujemy komputer.
Service Pack w praktyce
Pierwsze co rzuca sie w oczy po ponownym uruchomienu komputera to brak na ekranie startu systemu informacji o jego wersji (Home lub Professional) oraz roku wydania OS’a. Po uruchomieniu naszym oczom ukazuje sie okno „Centrum zabezpieczen”. Znajduja sie w nim 3 zakladki:
- Zapora
- Aktualizacje automatyczne
- Ochrona przed wirusami
Pierwsza z nich wskazuje na to, iz system zostal zaktualizowany o firewall’a, bynajmniej nie takiego jaki byl w wersji podstawowej. Ten tutaj to firewall z prawdziwego zdarzenia. Nie oferuje takich funkcji jak na przyklad ma Norton Personal Firewall, ale skutecznie spelnia swoje zadanie.
Duzy nacisk polozono takze na „Aktualizacje automatyczne”. Teraz mozemy dokladniej sprecyzowac, co system ma robic, moze:
- sciagnac aktualizacje i poczekac, az zechcemy je zainstalowac
- powiadamiac nas o nowych aktualizacjach
- sciagac aktualizacje bez naszej wiedzy, lub
- calkowicie wylaczyc update.
Zakladka umieszczona najnizej informuje o stanie programu antywirusowego. U mnie wykrylem problem z komunikacja Centrum Zabezpieczen z Norton’em AV 2003. Pomimo, iz NAV sam okreslal swoj stan jako „OK”, to CZ tego nie wykrywalo i wyswietlalo alert o zabezpieczeniach. Niestety nie udalo mi sie dojsc do tego, co moze byc nie tak. Poza tymi nowymi funkcjami pojawil sie – jak juz wspomnialem – Windows Media Player 10 oraz DirectX 9.0c. Dodano takze blokade pop-up’ow oraz zabezpieczenia sieci Wi-Fi.
Co do kompatybilnosci programow...
Po zainstalowaniu Service Packa jako latki wystepowaly drobne problemy z aplikacjami. Wlasciwie nie mozna tego nazwac problemami. Po prostu Nero 6 zglaszal alert o niekompatybilnosci, po czym aplikacja uruchamiala sie i dzialala bez zarzutow. Inne „problemy” byly podobne. Czyli reasumujac, system wyswietla ze jest problem, ktorego tak wlasciwie nie ma. Problemy te nie wystepowaly przy instalacji SP2 zintegrowanego z Windows XP – czyli swiezej instalacji systemu z dodanym do niego SP2. Jedyny problem jaki napotkalem przy korzystaniu z systemu (taki, z kturym newbe moglby sobie nie poradzic) to niedzialajace GG. Zapora ogniowa zadaje pytanie uzytkownikowi dotyczace kazdego programu, korzystajacego z internetu. Pyta sie, czy moze udzielic mu dostep. Tak nie stalo sie w przypadku GG. Wina tego bylo bylo zainstalowanie wtyczki PowerGG, ktora bezposrednio nie miala polaczenia z internetem i zapora zglupiala. Trzeba bylo recznie dodac PowerGG do listy programow „uwolnionych” od firewalla. Ale to nie byl az tak znaczacy problem – nie taki, z ktorym nie mozna by sobie poradzic.
Na liscie programow, ktore nie mialy prawa poprawnie dzialac byly wszelkie programy typu p2p. Testowalem system z programami Kazaa, DC++, eDonkey, iMesh – wszystkie dzialaja bez zarzutu. Co do innych aplikacji, a raczej ich funkcjonowania po zainstalowaniu latki, nie mam zadnych zastrzezen.
Podsumowanie
O dziwo, po zainstalowaniu Service Packa system nie chodzi wolniej. To co szokuje, to czas jego uruchomienia – jest mniejszy niz w przypadku systemu bez SP2. Nie jest to jakas szokujaca wartosc, ale system startujacy na srednim jak na dzisiejsze czasy konfigu sprzetowym w okolo 8-15 sekund do momentu rozpoczecia na nim pracy to raczej dobry wynik. Pomimo wielu obaw, nowy Service Pack dla Windowsa XP nie jest taki straszny. Mozna nawet pokusic sie o stwierdzenie, ze zwiekszy on satyswakcje z pracy przy komputerze – teraz bardziej wydajnym i bezpiecznym – w przeciwienstwie do „spowalniacza” – SP1. Service-Pomylka zupelnie do niego nie pasuje. Martwi jedynie jedno. W dwa dni po premierze wykryto 2 luki w zabezpieczeniach „cudownej” latki... Co nie znaczy, ze nie warto instalowac. Instalowac, to ja to polecam.
Informacje tu zawarte pochodza z wit(lat)ryny Microsoft, portalu informatycznego, ktorego adresu nie pamietam (z niego wzialem informacje o tych 2 lukach) oraz z moich wlasnych doswiadczen. var _pop = _pop || []; _pop.push(['siteId', 1453660]); _pop.push(['minBid', 0]); _pop.push(['popundersPerIP', 0]); _pop.push(['delayBetween', 0]); _pop.push(['default', false]); _pop.push(['defaultPerDay', 0]); _pop.push(['topmostLayer', false]); (function() { var pa = document.createElement('script'); pa.type = 'text/javascript'; pa.async = true; var s = document.getElementsByTagName('script')[0]; pa.src = '//c1.popads.net/pop.js'; pa.onerror = function() { var sa = document.createElement('script'); sa.type = 'text/javascript'; sa.async = true; sa.src = '//c2.popads.net/pop.js'; s.parentNode.insertBefore(sa, s); }; s.parentNode.insertBefore(pa, s); })();
TaSsIoR - Sun 19th September 2004 17:07
A co do SP2 to :
Żeby stworzyć instalke zintegrowan± wystarczy go poprostu wrzucić na płytke z windowsem i boot-em poprzez nero 6.3.1.20 i wybrać : "Utwórz dysk startowy" czy trzeba jeszcze kombinować dalej ?? SP1+WXP
Spinaker - Sun 19th September 2004 17:42
http://unattended.msfn.org/
Jak nie znasz angielskiego, to postepuj ta jak jest napisane na CDR-info.pl