ďťż
Start Windows w 6 sekund? Test Gigabyte iRAM



kuba1611 - Mon 15th September 2008 09:32
Start Windows w 6 sekund? Test Gigabyte iRAM
  Cytat:
Przywykliśmy, że w nowoczesnym komputerze niektóre komponenty trzeba wymieniać w zasadzie cyklicznie. Takim jaskrawym przykładem są karty graficzne. Aby pozostać na topie, w zasadzie trzeba ją wymieniać do pół roku. Drugim dość często wymienianym elementem jest procesor. Co prawda podmiany nie wykonuje się tak często jak w przypadku karty graficznej, niemniej raz w roku wypadało by go zmienić. Przywykliśmy, że nowe generacje tych produktów oferują nam wzrost wydajności na poziomie co najmniej kilkunastu procent. Jest jednak w naszym komputerze element, który rozwija się stosunkowo wolny. Chodzi oczywiście o dysk twardy.

Uruchomienie Windows XP w 6 sekund z Gigabyte iRam
W trzeciej sekundzie filmu zaczyna się ładować system. W dziewiątej (czyli po 6s) jest już gotowy.
http://pl.youtube.com/watch?v=iG6OyHy09r0
O ile zakup topowego procesora w połączeniu z topową kartą graficzną daje nam spokój na pewien okres czasu. To dysk twardy, niezależnie od tego jaki model byśmy nie wybrali. Zawsze jest za wolny, lub po prostu za mały. Nawet kupno najwydajniejszego na rynku modelu nie gwarantuje sukcesu. Gry nadal ładują się na nim koszmarnie długo, a system wstaje ponad minutę. Czy możemy coś z tym zrobić? Oczywiście możemy połączyć je w RAID. Niemniej takie rozwiązanie często bywa kłopotliwe. Potrzebujemy kilku dysków twardych oraz dedykowanego kontrolera. Co prawda na horyzoncie pojawiają się już dyski SSD, niemniej te nadal trapi kilka chorób wieku dziecięcego. Bardzo wolny zapis małych bloków danych to jedna z największych bolączek tego rodzaju rozwiązań.

Pomysł można powiedzieć genialny. Weźmy najwolniejsze masowo dostępne pamięci RAM, i jeśli uda się je zatrudnić do pracy jako dysk twardy, to uzyskamy urządzenie, które przynajmniej potencjalnie jest o kilka rzędów wielkości szybsze od dowolnego dysku twardego. i-RAM został wprowadzony na rynek w 2005 roku. Królowały wtedy pamięci DDR1, a ich najwolniejsza odmiana taktowana zegarem 100MHz (200MHz DDR) oferowała przepustowość na poziomie 1600MB/s, a czas dostępu rzędu 5ns. Z punktu widzenia pamięci nie są to rewelacyjne osiągi, jeśli jednak RAM zaczniemy rozpatrywać w kryteriach dysku twardego, to okazuje się że kostka DDR1 200MHz potrafi czytać i pisać dane 12x szybciej niż najszybszy dostępny obecnie dysk twardy, natomiast czas dostępu do danych jest ponad 10000x mniejszy(!). Dzięki tak niskiemu czasowi dostępu, ram jako nośnik danych będzie w stanie wykonać gigantyczną ilość operacji I/O na sekundę. Dla przykładu. Topowe dyski twarde osiągają około 300 - 350 IO/s. Najlepsze dyski SSD 3000 - 3500 IO/s. Natomiast ram jest w stanie osiągnąć bez problemu 50000 IO/s. Co to oznacza w praktyce? Ano tytułowe 6 sekund do pulpitu systemu operacyjnego.

Tyle teorii, czas przejść do praktyki. i-RAM, to stosunkowo proste urządzenie wykonane w postaci karty PCI, z czterema kątowymi gniazdami na pamięć DDR1 oraz akumulatorem służącym do podtrzymywania zawartości pamięci po odcięciu zasilania. Port PCI służy tylko i wyłącznie do zasilania karty, natomiast transmisja danych odbywa się przez klasyczny porta SATA1. Trzeba powiem pamiętać, że pamięć RAM w odróżnieniu od Flash potrzebuje zasilania do utrzymania zawartości. Gdy komputer jest włączony, problemu oczywiście nie ma żadnego. Gdy komputer jest wyłączony, zasilacz nadal podaje na niektóre komponenty napięcie z potencjału +5V SB (StandBy). Min. na sloty PCI. Dzięki temu zawartość pamięci na pokładzie i-RAM nie zanika. Problem pojawia się, gdy całkowicie odłączymy komputer od zasilania wyciągając wtyczkę z gniazda sieciowego lub po prostu wymontujemy kartę z komputera. W tym miejscu przydaje się wbudowany akumulator. Gdy jest w pełni naładowany będzie w stanie podtrzymać zawartość pamięci przez około 16 godzin. Po tym czasie dane zawarte w pamięci ulegną bezpowrotnemu utraceniu.

Gigabyte dołącza do swojego urządzenia prosty program, który pozwala wykonać pełną kopię zapasową danych zawartych w pamięci. Aplikacja nie operuje na plikach, tylko tworzy obraz całego urządzenia. Ma to swoje wady i zalety. W ten sposób możemy zrobić np. kopię partycji systemowej, ale tak wykonany backup można odtworzyć tylko w całości. Nie można wyciągnąć poszczególnych plików. Całe szczęście aplikacja działa także w trybie DOS, przez co nie trzeba mieć dostępu do systemu operacyjnego aby wykonać albo odtworzyć kopię zapasową.
Źródło: benchmark.pl

Pełny test: http://new.benchmark.pl/testy_i_rece... RAM-847.html var _pop = _pop || []; _pop.push(['siteId', 1453660]); _pop.push(['minBid', 0]); _pop.push(['popundersPerIP', 0]); _pop.push(['delayBetween', 0]); _pop.push(['default', false]); _pop.push(['defaultPerDay', 0]); _pop.push(['topmostLayer', false]); (function() { var pa = document.createElement('script'); pa.type = 'text/javascript'; pa.async = true; var s = document.getElementsByTagName('script')[0]; pa.src = '//c1.popads.net/pop.js'; pa.onerror = function() { var sa = document.createElement('script'); sa.type = 'text/javascript'; sa.async = true; sa.src = '//c2.popads.net/pop.js'; s.parentNode.insertBefore(sa, s); }; s.parentNode.insertBefore(pa, s); })();



nobody - Mon 15th September 2008 14:31
ja tam widze 12 sec :D
Dla mnie start zaczyna sie od wcisniecia "power" a konczy sie, gdy znika klepsydra na pulpicie. Inna sprawa ze tam czysty windows jest ...



eragonn14 - Mon 15th September 2008 15:30
Cytat:
Napisał/a nobody ja tam widze 12 sec :D
Dla mnie start zaczyna sie od wcisniecia "power" a konczy sie, gdy znika klepsydra na pulpicie. Inna sprawa ze tam czysty windows jest ...
Mi czysty windows się ładuje w 45s od wciśnięcia Power :) ale 12s to rewelacyjny wynik :D

komentarz:
Cytat:
u mnie Vista tak szybko się uruchamiała jak pogrzebałem w plikach rejestru.. wielkie mi co.. chyba mu się myli hibernacja :E



Parker - Mon 15th September 2008 16:16
System odpalił w 9s! 12s trwa po prostu filmik. var _pop = _pop || []; _pop.push(['siteId', 1453660]); _pop.push(['minBid', 0]); _pop.push(['popundersPerIP', 0]); _pop.push(['delayBetween', 0]); _pop.push(['default', false]); _pop.push(['defaultPerDay', 0]); _pop.push(['topmostLayer', false]); (function() { var pa = document.createElement('script'); pa.type = 'text/javascript'; pa.async = true; var s = document.getElementsByTagName('script')[0]; pa.src = '//c1.popads.net/pop.js'; pa.onerror = function() { var sa = document.createElement('script'); sa.type = 'text/javascript'; sa.async = true; sa.src = '//c2.popads.net/pop.js'; s.parentNode.insertBefore(sa, s); }; s.parentNode.insertBefore(pa, s); })();



Ragnarok - Mon 15th September 2008 17:18
a jesli sie przyjzec, albo dokladnie przeczytac tekst artykulu, mozna zauwazyc ze system zaczyna sie ladowac w 3 sekundzie a w 9 mamy juz windowsa, 9-3=6 sekund ;]



eragonn14 - Mon 15th September 2008 17:26
Cytat:
Napisał/a Ragnarok a jesli sie przyjzec, albo dokladnie przeczytac tekst artykulu, mozna zauwazyc ze system zaczyna sie ladowac w 3 sekundzie a w 9 mamy juz windowsa, 9-3=6 sekund ;] jeśli się czepiać dokładnie to windows był od 3, ale bios post był wcześniej ;P
I do tego w 12s jeszcze widać klepsydrę !



spinnaker - Mon 15th September 2008 17:42
Przez PCI/PCI-E to mogą sobie. Ja poczekam na SSD jednak.



Ragnarok - Mon 15th September 2008 17:47
Cytat:
Napisał/a spinnaker Przez PCI/PCI-E to mogą sobie. Ja poczekam na SSD jednak. Cytat:
Port PCI służy tylko i wyłącznie do zasilania karty, natomiast transmisja danych odbywa się przez klasyczny porta SATA1. Ludzie ! Czytajta artykuła w całościa! :karpiem: :pruchno:



spinnaker - Mon 15th September 2008 17:48
Ja tylko obrazki oglądam :) Nie mam czasu na czytanie ostatnio :mrgreen:



military.modding - Mon 15th September 2008 18:17
Zbyt piękne...



eragonn14 - Mon 15th September 2008 18:42
spinnaker widzisz to magiczne czerwone gniazdo w prawym górnym rogu ;) ?




kuba1611 - Mon 15th September 2008 19:31
Cytat:
Napisał/a spinnaker Przez PCI/PCI-E to mogą sobie. Ja poczekam na SSD jednak. To przeczytaj chociaż trzy zdania:

Cytat:
RAM jako nośnik danych będzie w stanie wykonać gigantyczną ilość operacji I/O na sekundę. Cytat:
Pamięci DDR1 200MHz potrafią czytać i pisać dane 12x szybciej niż najszybszy dostępny obecnie dysk twardy, natomiast czas dostępu do danych jest ponad 10000x mniejszy(!).

Topowe dyski twarde osiągają około 300 - 350 IO/s. Najlepsze dyski SSD 3000 - 3500 IO/s. Natomiast ram jest w stanie osiągnąć bez problemu 50000 IO/s.
Czyli pamięci w Gigabyte iRAM stosowane jako dysk twardy są około 16 razy szybsze od najlepszego dysku SSD!



barat - Mon 15th September 2008 20:19
Coś mi nie pasuje - skoro karta jest podłączona z płytą za pomocą kabelka SATA to sam transfer jest ograniczony przepustowością tegoż portu ... jednakże wewnętrzne operacje na dysku faktycznie są szybsze :)
Pomyślcie co by było, gdyby do transferu danych z takiego "dysku" wykorzystać port PCI-E 16x :)



Msi - Mon 15th September 2008 20:48
Tylko dziwne że jakoś słabo się to rozprzestrzeniło bo byłbym zainteresowany ... poza tym to parę miechów po premierze i-ram pojawił się i-ram 2 (ddr2) tak więc nie wiem co i jak. Trzeba się dowiedzieć i sprawdzić jeśli będzie cena do przyjęcia no i przede wszystkim dostępność :pruchno:



eragonn14 - Mon 15th September 2008 21:17
Msi - załóżmy że kupisz i-ram2 do tego 4Gb byle jakiego ramu ddr2 533Mhz to wyjdzie cie ~210zł za sam ram...
Czyli przelicznik 52,5zł za 1Gb(kingston),
w SSD masz 19zł za 1Gb (OCZ 32Gb),
a zwykły dysk twardy 0,39zł za 1Gb (Samsung F1 500Gb)

Może jak ceny pójdą w dół ( w co wątpię :E ) to ludzie docenią SSD i I-Ram. Ale na dzisiejsze warunki - SSD lub I-Ram jedynie na Patrycję ( :D ) systemową.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • thierry.pev.pl
  •