ďťż
T2450 - mnożnik i napięcie



stempek - Sun 9th March 2008 15:03
T2450 - mnożnik i napięcie
  Witajcie

Mam taki problem. Kupiłem laptopa z procesorem Intel Pentium Dual Core T2450 @ 2.0 GHz, układ VIA VN896 + VT8237A [http://www.clevo.com.tw/en/products/...?productid=20] itd...

Problem polega na tym, że wszelkie narzędzia diagnostyczne (CPU-Z, Intel Processor ID Utility, Intel Thermal Analysis Tool i Notebook Hardware Control) pokazują częstotliwość pracy procesora 800MHz. Intel TAT nawet przy niskim obciążeniu nie pokazuje częstotliwości pierwszego rdzenia - jakby sie wyłączał. Z tego co czytałem technologia intela zmniejsza napięcie procesora, gdy procesor nie jest mocno wykorzystywany, ale ani przy liczeniu PI, ani przy 3D marku ani w grach procesor nie rozpędza się do 2 GHz.
Pod windowsem XP Notebook Hardware Control przy ustawieniu "Max Performance" rozkręcał procesor do 2GHz. Napięcie wzrastało z 0.95V do 1,25V, mnożnik z x6 na x15 no i temperatura z 55 na 70.

Teraz na Viscie Business ani centrum mobilności ani Notebook Hardware Control nie rozkręcają procesora do w/w wartości.

Więc jak zapanować nad tym procesorem i czy to normalne, że po rozkręceniu do 2.0GHz grzał się do 82stopni ?! var _pop = _pop || []; _pop.push(['siteId', 1453660]); _pop.push(['minBid', 0]); _pop.push(['popundersPerIP', 0]); _pop.push(['delayBetween', 0]); _pop.push(['default', false]); _pop.push(['defaultPerDay', 0]); _pop.push(['topmostLayer', false]); (function() { var pa = document.createElement('script'); pa.type = 'text/javascript'; pa.async = true; var s = document.getElementsByTagName('script')[0]; pa.src = '//c1.popads.net/pop.js'; pa.onerror = function() { var sa = document.createElement('script'); sa.type = 'text/javascript'; sa.async = true; sa.src = '//c2.popads.net/pop.js'; s.parentNode.insertBefore(sa, s); }; s.parentNode.insertBefore(pa, s); })();



spinnaker - Sun 9th March 2008 18:47
Witam :)

Na którym forum nie siedze wszędzie ktoś na coś w Viście narzeka, coś nie chodzi albo słacho chodzi, już mi się chce żygać od niej ...

Próbuj stery do chipsetu nowsze wgrać, bios uaktualnić, zmieniać opcje zasilania, co do temp procka w lapkach nie dziwni mnie ona - zresztą czujnik może kłamać (kwestia biosu, softu do sprawdzania temp), nie takie temp widziałem już (polecam zakup podstawki z wentylkami i nie trzymanie na kolanach, pościeli bo się szybciej radiatory zapychają kurzem)



Karolo - Sun 9th March 2008 20:13
ja bym sie nie dziwił nawet w 1% bo to notebook w koncu i ma róznorodne systemy oszczedzania energi / zanizania voltów zegara itd



stempek - Sun 9th March 2008 20:47
dobrze, technologia centrino ma to do siebie że zmniejsza napięcie, ale

na systemie xp nie miałem problemów z NHC a na Viście już się pojawiają. Być może nowsza wersja NHC, być może to wina Visty, nvm.
W NHC w zakładce Voltage jest opcja ustawiania napięcia do mnożnika. Gdy zaznacze np mnożnik 15x i napięcie 1.2625 i wezmę CPU stability check, wtedy zarówno mnożnik jak i napięcie wzrastają, czyli da się. Ale już zmiana na max performance nie daje takiego rezultatu. Być może coś nie tak ustawiam w NHC.

Spytam się więc jak z poziomu windy zmienić ten mnożnik i napięcie, jakim programem, ew jakich bibliotek trzeba używać (conieco w delphi potrafię).
W biosie takich opcji nie mam, z upradem ciężko bo na stronie biosu Phoenix nie ma nic ciekawego [www.phoenix.com]. Sterowniki via też chyba wiele nie zmienią. var _pop = _pop || []; _pop.push(['siteId', 1453660]); _pop.push(['minBid', 0]); _pop.push(['popundersPerIP', 0]); _pop.push(['delayBetween', 0]); _pop.push(['default', false]); _pop.push(['defaultPerDay', 0]); _pop.push(['topmostLayer', false]); (function() { var pa = document.createElement('script'); pa.type = 'text/javascript'; pa.async = true; var s = document.getElementsByTagName('script')[0]; pa.src = '//c1.popads.net/pop.js'; pa.onerror = function() { var sa = document.createElement('script'); sa.type = 'text/javascript'; sa.async = true; sa.src = '//c2.popads.net/pop.js'; s.parentNode.insertBefore(sa, s); }; s.parentNode.insertBefore(pa, s); })();



spinnaker - Sun 9th March 2008 20:53
Panel sterowania --> opcje zasilania --> zawsze włączony albo stacjonarny



stempek - Mon 10th March 2008 04:36
Vista business na lapku w opcjach zasilania ma "plany zasilania". Ustawienie max wydajności i w zaawansowanych zasilanie procesora na 100% nic nie zmienia.

Więc mam teraz taki problem. Czy technologia centrino zmienia napięcie procka niezależnie od OS czy musi to być kontrolowane poprzed ACPI? To pytanie na dłuższą metę, a na już potrzebuję małego programiku, który pozwala zmieniać napięcie i mnożnik, ew. opis bibliotek ACPI (choć pewnie powinienem popytać na forach dla programistów). NHC integruje się z planami zasilania Visty i sądze że tu gdzieś leży problem, bo testując możliwe mnożniki i napięcia kręci procesorem, a zmieniając plany już nie.
I poprawcie mnie jeżeli tu wogóle nie chodzi o ACPI.

Póki co czekam na odpowiedź z serwisu co do temperatury i zachowania procka, choć nie spodziewam się wielkich efektów. Wydaje mi się, że zaraz po zakupie procesor sam się rozkręcał, bo nie miałem zainstalowanego NHC a pamiętam, że wiatrak rozkręcał się dosyć mocno, czyli proc sie grzał, czyli musiał mieć większe napięcie. Btw po pewnym czasie zaobserwowałem spadek weydajności w grach równocześnie z tym, że wiatrak się nie rozkręcał. Dopiero po kilku miechach wkurzania się że chodzi wolniej niż stara stacjonarka zacząłem go testować różnym softem i wyszło magiczne 800MHz.

No nic googluje dalej, czekam na serwis no i może ktoś z was coś mi jeszcze doradzi :)
pzdr



spinnaker - Mon 10th March 2008 08:50
I znów kolejny problem z Vistą, z tego gorszy niewypał niż co a najlepsze, że ludzie to instalują ... do tego na łaptopach jeszcze

OS daje sygnały a zmienianiem mnożnika i Vcore steruje bios napewno



stempek - Mon 10th March 2008 20:09
dobra nie narzekajmy. XP jak wchodził też szału nie robił.

jakaś konkretna solucja? NHC jest w stanie zmienić mnożnik i napięcie ale nie chce współpracować z planami zasilania Visty.

Wystarczy mi prosty program na zmiane napięcia i mnożnika ewentualnie jakiś tutorial czego używać pisząc własny program. Bo mam nadzieje że to czysty assembler tylko jakieś biblioteki. Kilka podstaw jak dokładnie programować wygoogluje sam, ale nie wiem czego szukać.



spinnaker - Mon 10th March 2008 23:15
To to już wyższa szkoła jazdy raczej i wątpie aby zmiana wpisu notatnikiem pomogła, support pewnie wyśmieje za pytania nt temat więc zostaje czekać na poprawki sterów/programu



stempek - Tue 11th March 2008 07:58
ściągnąłem narzędzie do testowania technologii centrino i pokazuje, że takowej nie wykryto. Czy to dlatego że nie mam układu intela tylko via ?



spinnaker - Tue 11th March 2008 11:32
To teraz to już kwestia sterów od chipsetu jest, no i poniekąd tych ACPI co wspominałeś



stempek - Fri 14th March 2008 03:17
eh...

no dobra RM CPU Clock Util sobie poradziło i zgrabnie operuje moim prockiem. widocznie nhc coś się gryzł. ale pytanie z innej beczki. jak przeczyścić chłodzenie nie rozkręcając lapka? bez przesady ale temperatura wzrosła mi ostatnio o średnio 15 stopni!



spinnaker - Sat 15th March 2008 00:20
Trzymanie na kolanach się kłania :) Sprężone powietrze?



stempek - Sun 16th March 2008 07:09
potraktowałem go odkurzaczem i nieco się poprawiło. czekam na odpowiedź z serisu w sprawie chłodzenia. sam bym to zrobił ale mam plomby.

co do napięć i prędkości. przekopałem się przez stronę intela i poczytałem conieco. wydaje mi się że procesor nie przyspiesza bo ma za wysoką temperaturę. z tego co pamiętam zaraz po zakupie wentylator włączał się dopiero przy obciążeniu kompa i pamiętam że pracował wydajnie (na przykładzie gier). Teraz wiatrak włącza się sam po kilkunastu sekundach i wydajność nie wzrasta (gry sie ścinają).

co do chłodzenia stawiam za zawalony radiator bo ręcznie wkręcając wiatrak na max nie zauważam znaczących spadków temperatury (średnio o 1-2 stopnie).

no i jeszcze jedno pytanko. TAT pokazuje 3 temperatury. ACPI Thermal Zone temp, Digital Temp @ CPU0 i Digital Temp @ CPU1. Rozumiem że te dwie ostatnie to temperatury rdzeni, co to za temperatura ACPI? Zmienia się ona stosunkowo żadko.

co ciekawe RM CPU util pokazuje mi temperature średnio o 12 stopni wyższą ale sądze że to jakiś błąd pomiaru (z pozdrowieniami dla studentów elki PW:P)



spinnaker - Sun 16th March 2008 10:52
Przyczyną wieszania się może być przegrzewający się chipset, dla jednego ziomka z roku tak właśnie padł chipset całkiem po paru tygodniach zwiech

Ten temat twój to strasznie głębokie wody

http://forum.linux.pl/viewtopic.php?id=11463&action=new
http://www.pbus-167.com/nhc/nhc_advanced.htm
http://forum.purepc.pl/lofiversion/i...p?t207962.html

Ja osobiście nie wgłębiałbym się aż tak ale jak masz czas i chęci :)
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • thierry.pev.pl
  •