marcin255 - Wed 8th October 2008 14:17
Zbyt wysokie napięcie pamięci może zabić Nehalema
co prawda bylo trochę juz o tym ale ..potwierdzenie
OK proc padnie a Intel nie moze nic zrobic jak takiego proca wymienic ,chyba ,ze ma sposób sprwadzenia na jakim napięciu " ubilismy " procesor :grin:
Nowa platforma Intela oparta na chipsecie X58 oraz procesorach Core i7 (Nehalem) stanowić miała prawdziwy raj dla wszystkich użytkowników zajmujących się overclockingiem. Według wszelkich przypuszczeń CPU Core i7 wykonane w procesie technologicznym 45 nm powinny świetnie nadawać się do podkręcania. Okazuje się jednak, że procesor to nie wszystko. W celu osiągnięcia optymalnej wydajności należałoby zwiększyć częstotliwość pamięci, a co za tym idzie także jej napięcie. Niestety, według najnowszych informacji pochodzących od Intela, napięcie RAMu wyższe niż 1,65 V może zniszczyć Core i7. Co teraz?
Zacznijmy od początku. Większość użytkowników komputera powinna zdawać sobie sprawę z tego, że zwiększanie napięcia dowolnego elementu peceta wiąże się z ryzykiem jego zniszczenia. Producenci przygotowują podzespoły i ustalają parametry ich pracy na bezpiecznym poziomie. Overclocking oczywiście nie jest objęty żadną gwarancją - wszystkie działania wykonujemy na własne ryzyko.
Nowa platforma Intela, dla większości osób jawiąca się jako idealna podstawa do stworzenia komputera, z którego można "wycisnąć" o wiele więcej, posiada niestety pewne ograniczenia związane z napięciem pamięci operacyjnej. Według serwisu Inquirer wartość 1,65V jest barierą, po której przekroczeniu ryzykujemy uszkodzenie procesora. Nie jest to dobra wiadomość dla oveclockerów, gdyż drogie pamięci typu DDr3 przeznaczone dla entuzjastów podkręcania wymagają często wyższego napięcia. Przykładowo, kości OCZ Reaper potrzebują 1,9V, a Corsair Dominator aż 2,1V!
Firma Asus potwierdziła, że informacje odnośnie bezpiecznego napięcia 1,65V dla pamięci RAM otrzymała bezpośrednio od Intela. Wiadomo również, że już zastosowała się do zaleceń i umieściła odpowiednie ostrzeżenie na jednym z nowych modeli płyt głównych pod Core i7 (patrz zdjęcie poniżej), modelu P6T zbudowanym w oparciu o układ X58.
Ostrzeżenie na płycie Asus P6T
Główny zainteresowany, Intel, nie opublikował jeszcze żadnego komentarza w tej sprawie. Jak na razie nie wiadomo więc dlaczego wysokie napięcie pamięci może zniszczyć procesor.
źródło: www.idg.pl var _pop = _pop || []; _pop.push(['siteId', 1453660]); _pop.push(['minBid', 0]); _pop.push(['popundersPerIP', 0]); _pop.push(['delayBetween', 0]); _pop.push(['default', false]); _pop.push(['defaultPerDay', 0]); _pop.push(['topmostLayer', false]); (function() { var pa = document.createElement('script'); pa.type = 'text/javascript'; pa.async = true; var s = document.getElementsByTagName('script')[0]; pa.src = '//c1.popads.net/pop.js'; pa.onerror = function() { var sa = document.createElement('script'); sa.type = 'text/javascript'; sa.async = true; sa.src = '//c2.popads.net/pop.js'; s.parentNode.insertBefore(sa, s); }; s.parentNode.insertBefore(pa, s); })();
Zeta198 - Wed 8th October 2008 14:20
Cytat:
OK proc padnie a Intel nie moze nic zrobic jak takiego proca wymienic ,chyba ,ze ma sposób sprwadzenia na jakim napięciu " ubilismy " procesor Buhaha :-D
Będzie zapisywać ostatnie tysiąc napięć :E
Intel coś znajdzie :-P
hakatu - Wed 8th October 2008 14:25
wystarczy, że będzie monitorował napięcie i trzymał jego wartość w rejestrze albo jakimś eepromie. proc padnie, wartość zostanie... Zresztą.. Intel chyba nie rozpatruje żadnych tego typu reklamacji, bo uznawane są jako "uszkodzenie mechaniczne" i odrzucane.
marcin255 - Wed 8th October 2008 14:35
jak mechaniczne jak z zewnatrz nic nie widac jakie uszkodzenia / var _pop = _pop || []; _pop.push(['siteId', 1453660]); _pop.push(['minBid', 0]); _pop.push(['popundersPerIP', 0]); _pop.push(['delayBetween', 0]); _pop.push(['default', false]); _pop.push(['defaultPerDay', 0]); _pop.push(['topmostLayer', false]); (function() { var pa = document.createElement('script'); pa.type = 'text/javascript'; pa.async = true; var s = document.getElementsByTagName('script')[0]; pa.src = '//c1.popads.net/pop.js'; pa.onerror = function() { var sa = document.createElement('script'); sa.type = 'text/javascript'; sa.async = true; sa.src = '//c2.popads.net/pop.js'; s.parentNode.insertBefore(sa, s); }; s.parentNode.insertBefore(pa, s); })();
barat - Wed 8th October 2008 14:41
A co ma zrobić użyszkodnik, który kupił dobre pamięci w sklepie, a one na start ustawią sobie 1.9V ?
hakatu - Wed 8th October 2008 14:42
Piszę co mi "anonimowo" powiedziano w serwisie partnerskim Intela. Część pinów to są pady testowe.. takie 1:1, na których po prostu mają być odpowiednie wartości. Uszkodzony półprzewodnik, sekcje zasilania or whatever.. da inne napięcia na nich. Szybki test, to widzenia - procesor został uszkodzony przez użytkownika.
marcin255 - Wed 8th October 2008 14:59
to juz całkiem chyba pogrzebie Nehalema
TomoMadej - Wed 8th October 2008 15:24
A mi się poprostu wydaje, że intelowi nie na rękę jest OC, bo nikt inni, jak tylko oni na tym tracą;]
spinnaker - Wed 8th October 2008 15:41
Przy planowaniu produkcji każdy producent w każdym segmencie na rynku czy będzie produkował buty czy samochody czy komórki to ma uwzględnione x sztuk, które z góry wrócą jako uszkodzone/nienaprawialne.
Alvaro993 - Wed 8th October 2008 15:47
Cytat:
Napisał/a TomoMadej A mi się poprostu wydaje, że intelowi nie na rękę jest OC, bo nikt inni, jak tylko oni na tym tracą;] Wątpię żeby to była myśl przewodnia INTELA, bo w takim razie droga będzie stała otworem do popisu przed AMD który by może zaciekawił swoim OC...
furmano - Wed 8th October 2008 15:51
dawno nic nie pisałem :)
w sieci aż roi się od newsów i artykułów odnoszących się do Vdimm na płytach głównych z Core i7.
Dziś przeglądając sieć natrafiłem na news'a który mówi o tym, iż problem z podaniem napięcia powyżej 1,65V jest do ominięcia - o tym czy możliwe będzie zasilanie pamięci wartościami wyższymi niż 1,65V decydować będzie konstrukcja płyty głównej.
Mowa o konstrukcji, która poda inne zasilanie na CPU i inne Vdimm.
Niestety autorzy tejże wiadomości nie wyjaśniają rozwiązania problemu od strony technologicznej. W chwili obecnej nie wiadomo które modele poszczególnych producentów będą posiadały tą zaletę.
http://www.fudzilla.com/index.php?op...824&Ite mid=1
TomoMadej - Wed 8th October 2008 16:15
Coś a'la dzielniki, tylko tym razem napięcia może??
hakatu - Wed 8th October 2008 16:37
Stała wartość napięcia na kontroler pamięci w procku i inna wartość dla pamięci. Faktycznie, kwestia czysto sprzętowa + odpowiedni bios. Rozwiązanie pewnie się sprawdzi.. takie "oszukiwanie" procesora xD.
Teraz pytanie - czy te wartości, o których mowa... są wartościami przeznaczonymi do zasilania układu, czy też spełniają jakieś inne role. Jeżeli tylko zasilanie, to problemu raczej nie będzie, jeżeli więcej - to już mogą pojawić się schody. Sygnał cyfrowy to nie jest 0 i 1 jak sporo osób myśli. Sygnał to nadal analogowe wartości napięcia, które są interpretowane w pewnych przedziałach jako 0 i 1.... (Teraz mam taki fajny przedmiot, gdzie mam wykładane projektowanie płytek i problemy z elektroniką dla dużych częstotliwości xD ) i się może okazać, że to 1.6 to jest gdzieś napięcie referencyjne... na pamięciach będzie 2.2V... i coś się po drodze spali, albo nie będzie prawidłowo działać. Nie wiem, myślę głośno.. bo nie widziałem specyfikacji.
luk1999 - Wed 8th October 2008 19:07
Mogli to po prostu rozwiązać jak AMD w K10 - osobne napięcie zasilające rdzenie i osobne na domenę kontrolera pamięci...